SON HABERLER :
Raftinge kış molası Ünlü mankenler podyumda yürüdü Minikler heykel sanatıyla tanıştı Dünya sanatçıları Antalya'da Çorbalar Büyükşehir’den
Ah hakemler Vah hakemler…
Antalya Ekspres

Son haftaların en popüler isimleri kuşkusuz hakemler…

Maç içerisinde verdikleri ya da vermedikleri kararlarla sürekli tartışılıyorlar.

Futbolun oynandığı her yerde elbette hakemler konuşulur. Ancak bu durum ülkemizde biraz daha farklı bir boyuta geçmiş durumda.

Ezelden beri süre gelen bir tartışma bu. Her sezon bir takımın yöneticisi belirli aralıklarla yazılı ya da görsel basında hakemlerle alakalı sayısız demeç verip ortalığı bulandırmakta ve kaos ortamında kendi takımlarına ne yazık ki avantaj sağlamakta.

Şu takım, bu takım diye ayırt etmiyorum. Maalesef bunu her takımın yöneticisi yapıyor. Üzerlerindeki baskı ile sahaya çıkan hakemlerden de tam anlamıyla bir performans beklemek ne yazık ki hayal oluyor.

Ancak olayın bir de diğer boyutu var.

Senelerdir futbol dünyasında tartışmaların bir numaralı maddesi olan hakemler kendilerini ne kadar geliştirebildi?

Ya da Türk futbolu yıllar içerisinde kaç tane yeni ve başarılı hakem çıkarabildi?

Avrupa’da Şampiyonlar Ligi Finali yönetmiş bir hakemimiz var: Cüneyt Çakır.

En popüler ve başarılı olarak gördüğümüz hakemimiz bile Süper Lig’de görev aldığında akıl almaz kararların altına imza atabiliyor.

Türkiye’de kritik bir maç oynanacağında aklımıza 2’den fazla hakem ismi ne yazık ki gelmiyor. 3’üncü ismi söyleyene madalya verecek hale geldik, getirildik!

Aslında demek istediğim şu. Ben bu durumu siyasette iktidar-muhalefet ilişkisine benzetiyorum. Bir ülkenin muhalefeti ne kadar güçlü olursa ve çalışırsa iktidar koltukta oturabilmek için o kadar fazla çalışır ve daha fazla icraata imza atar.

Hakemlerimizde de durum aynı bu şekilde.

Yeni isimler yetiştiremediğimiz için hakemlerimiz gayet rahat. Ne hata yaparsa yapsın bir sonraki hafta yeniden başka bir maçta görevlendirileceğini biliyor. Bu rahatlıkla çıktığı maçlarda düdüğünü istediği gibi öttürüyor! (Art niyetli olduklarını düşünmemekle birlikte kendilerini geliştirmek için çalışmadıklarını düşündüğümü yeniden vurgulamak isterim.)

Bu yüzden hakemlerimizi tetikte tutmak adına gerekli önemleri almak gerek. Bunun çözümü gerekli kurumların yöneticilerine kalmış bir şey. Ancak ülkemizde en azından 2 sezon yabancı hakem görev aldığında işlerini kaybetmenin korkusunu yaşayacak olan hakemlerimiz çok daha dikkatli kararlar alacaktır.

Futbolumuzu güzelleştirmek adına tıpkı yabancı oyuncu sayısındaki değişiklik gibi radikal kararlar alınmaya devam edilmeli. Videolu hakem uygulamasının her ne kadar futbolun doğasını bozduğu iddia edilse dahi ben kesinlikle hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. 

Ve ikinci adımımız yabancı hakem uygulaması olabilir.

Aksi takdirde bu hakemlerle işimiz gerçekten zor. Bu konuda çalışma yapılmazsa biz futbolseverler daha çok ah, vah çekeriz…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres