SON HABERLER :
Kızılay Genel Başkanı Kınık: "Her yıl 500 bin ton ekmek çöpe atılıyor" Bakan Çavuşoğlu: "Tüm dünyada FETÖ'cü hainlerin ensesindeyiz" Kepez Kitap Fuarı yeniliklerle geliyor Ünlü modacılardan Antalya çıkarması ‘Mavi Bayrak’ta dünya birincisiyiz
Ders: Ahlak Konu: Emre Belözoğlu
Antalya Ekspres

Küfür etmenin psikolojide, sosyolojide, felsefede ve bilimde birçok açıklaması bulunuyor. Kişinin içerisinde bulunduğu psikolojik duruma ve yetiştiği çevrenin etkisiyle zaman zaman başvurduğu küfür etme eylemi, bazı araştırmalarda üstün zekalıların özellikle tercih ettiği bir yol olarak da karşımıza çıkıyor. 

Toplum genelinde pek nahoş bir durum olarak görülen küfür ve küfür etme eylemi, devletin farklı kurumları tarafından da farklı şekillerde yorumlanıyor.

Mesela Türk Dil Kurumu, küfür etmeyi, onur kırma ve küçük düşürücü hareket olarak tanımlarken aynı eylem Türkiye Futbol Federasyonu’nun sözlüğünde sevgi, saygı ve hoşgörü şeklinde geçiyor!

***

Böyle bir giriş yapmamdan konuyu nereye taşıyacağımı anlamış, tahmin etmiş olabilirsiniz.

Anlayamayanlar için konumuz: Emre Belözoğlu…

Pazar günü oynanan karşılaşmanın son dakikalarında hakeme itiraz etmesi nedeniyle sarı kartla cezalandırılan Belözoğlu, vurgulayarak söylemekte fayda var, ‘hakeme ettiği küfür’ nedeniyle 2’nci sarı kartını görerek maçtan ihraç edildi.

Hal böyle olunca, maçın ardından ‘Emre, yaptığı bu hareket sonrası kaç maç ceza alacak?’ tartışmaları yapılmaya başladı. Beklentiler o kadar yüksekti ki, 5-6 maçı az bulanı gördüm, okudum, duydum.

Bu hafta Başakşehir’in Fenerbahçe ile yapacağı maça ithafen Emre’nin eski takımına karşı oynamamak için bilerek kendini cezalı duruma düşürdüğünü iddia edenler bile vardı.

***

Salı günü Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), internet sitesinden bu hafta oynanan karşılaşmalarda yaşanan olaylar sonrası takımların ve futbolcuların aldığı cezaları açıkladı.

Ancak bu listede Emre’nin adı yoktu.

Tabii, kararların açıklanmasının ardından hemen tartışmalar başladı. Beşiktaşlı Caner’in aynı suçtan 6 maç ceza yediği, Galatasaraylı eski futbolcu FelipeMelo’nun sosyal medyada paylaştığı bir görsel nedeniyle 2 maçtan men edildiği, Antalyasporlu Maicon’un rakibine yaptığı bir müdahale sonrası 3 maçta takımını eksik bıraktığı Süper Lig’de hakeme alenen küfür eden ve bu hareketi kameralara yansıyan Belözoğlu’nun, ceza almadan bu işten sıyrılıp çıkması, az sayıdaki Başakşehir taraftarı hariç futbolseverleri çılgına çevirdi.

***

TFF’nin böyle bir karar almasının ardında 2 neden yatabilir. Ya maçın hakemi Halis Özkahya, Emre’nin ettiği küfürleri raporuna yazmadı ya da gerçekten Emre’nin TFF içerisindeki ağabeyleri, TFF’nin tarafsızlık ilkesini bir kenara bırakarak bu kararı aldı.

Durum, 2’inci tahminimiz gibiyse olay gerçekten vahim. Bu ligde bundan sonra maçların oynanmasına gerek yok. Kepenkleri kapatıp dağılabiliriz.

Pek ihtimal vermemekle birlikte hakem, bu durumu maç raporuna yazmadıysa eğer bundan sonra

toplum içerisinde gezmesine de maç yönetmesine de gerek yok.

TFF, bu kararı alırken ve futbolcuyu PFDK’ya sevketmeye gerek bile görmezken hakeminin onurunu hiç düşündü mü? Peki, bundan sonra bu tür olayların sayısı arttığında TFF, nasıl bir önlem almayı düşünüyor? Emre Belözoğlu olayı, bir emsal teşkil etmeyecek mi diğer futbolcular için de?

***

Kabul edelim ki, hiçbirimiz sütten çıkma ak kaşık değiliz. Her birimiz zaman zaman ağza alınmayacak sözler sarf edebiliyoruz.Ancak yaptığı bu iş nedeniyle milyonlar kazanan futbolcuların toplum önünde olduğu gerçeğini bir an dahi olsun unutmadan işlerini yapması gerekiyor.

Ortada bir yanlış olduğu kesin. Önemli olan yanlışı kimin yaptığı ve bu yanlışın nasıl telafi edileceği.

Kesin çözüm ise tarafsızlığı bu kadar çok sorgulanan TFF ve MHK’nın en yakın zamanda görevlerini bırakmalarıdır.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres