SON HABERLER :
Antalya’nın esnaf raporu Yalvaç Ural’la Okuyan Çocuklar Üreten Kadınlar şenlikte buluşuyor Emniyet-Cemiyet işbirliğine övgü Berberler şiddete karşı
Eto’o ve Cenk gibiler artarsa
Antalya Ekspres

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Pro-Lisans Antrenör Gelişim Semineri'ne katılan SamuelEto’o, birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. Kuşkusuz en fazla dikkat çeken cümlesi ise Türk futbolu ve futbolcularıyla ilgili olandı.

Dedi ki, “Türk futbolcular benim 800 metre arkamda koşuyor”...

36 yaşına gelmiş, uluslararası turnuvalarda kaldırmadığı kupa kalmamış ve hala sahaya çıktığında canını dişine takarak oynayan bir futbolcu olarak Eto’o’nun bunu söylemeye pek tabii hakkı vardı.

Nitekim söylediklerinde de sonuna kadar haklıydı. Maalesef Türk futbolcuların genelinde İstanbul takımlarına transfer olduktan sonra sözleşmenin ardına sığınarak ömrünü geçirme gibi bir zihniyet olduğu için Eto’o’yu 800 metre arkadan takip edebiliyor ancak.

Ne yazık ki bir amaçları yok çoğunun. Başka liglerde top koşturma, kupalar kazanma gibi hedef koymuyorlar kendilerine. Sonra da bir bakıyoruz birileri kameraların karşısına geçmiş ve yabancı futbolcu sayısının fazlalığından dem vuruyor. Kendileri söyleyemese bile yönetici ağabeyleri sözcülüklerini üstleniyor.

Bildiğiniz üzere milli futbolcu Cenk Tosun geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin Everton takımına transfer oldu. Hem de Türkiye transfer rekoru kırarak. Bonuslarla birlikte Beşiktaş’ın kasasına girecek olan rakam yaklaşık 25 milyon Euro civarında.  Türk futbolu için devrim niteliğinde bir transfer gerçekleşti.

Daha önce Enes, Salih, Cengiz gibi genç yetenekler ülkemizi Avrupa’da temsil etmeye başlamıştı. Şimdi Cenk’te o isimlere eklendi ve Avrupa’nın en büyük liglerinden birinde mücadele edecek. Kolay gelmedi bu noktalara Cenk. Her seferinde bir yabancı forveti geçmek için çabaladı. En sonunda başarılı da oldu.

Bu başarısı rekabet sonunda geldi. Eto’o da çalışarak rekabet ederek bu noktalara gelmedi mi?

İşin özü yabancı sayısının fazlalığında değil. Koşan, çabalayan ve kendilerine bir amaç belirleyen futbolcuların bir gün bir yerlere gelmeyi başardığını tamamen anladığımızda yabancı kuralını tartışmayı bırakacağız.

Cenk ve Eto’o’nun hem yöneticilerimize hem de Türk futbolcularımıza örnek olması dileğiyle…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres