SON HABERLER :
Balbey Projesi Büyükşehir’de Antalya’dan Suriye’ye 2 yardım tırı Kaş’ı hortum vurdu Oyun Oyun İçinde ilçe sahnelerinde Tütüncü’ye fahri hemşerilik unvanı
Francesco Totti’yi duymuş muydunuz?
Antalya Ekspres

Yazılabilecek, hakkında bir şeyler karalanabilecek daha ünlü, daha özel isimler varken neden Francesco Totti’yi yazma gereği duydun diyenler elbette çıkabilir.

Evet, hakkında yazı yazılabilecek çok fazla isim var. Messi, Ronaldo, Neymar, Maradona ya da ne bileyim Pele…

Ama bu Totti çok farklı. Nedenini yazımın devamını okuduğunuzda çok daha net anlayabilirsiniz.

Roma’nın efsanevi kaptanı Francesco Totti…

İlk kez 1989 yılında girdi Roma Kulübü’nün kapısından. İlk durağı genç takımdı ancak ailesinin maddi durumu pek iyi olmadığı için daha fazla devam edemedi ve bırakmak zorunda kaldı takımı ‘Kaptan’.

Sonra hayat ona bir şans daha verdi. A takımda forma giymeye başladı. O kadar güzel işlerin altına imza attı ki 1998-1999 sezonunda Serie A'nın en iyi genç oyuncusu seçildi. Kariyer basamaklarını bir bir çıkarken, attığı her adımda adını daha fazla kişiye ezberletiyordu.

Roma’da Lig Şampiyonluğu yaşadı, gol kralı oldu, yılın oyuncusu seçildi. İtalya Milli Takımı ile Avrupa ve Dünya Şampiyonu oldu. Kariyeri boyunca başarıdan başarıya koşarken çok defa da transfer teklifi aldı. Kendisini kadrosuna katmak isteyenlerin hepsi de Roma’dan kat be kat büyük ve başarılı takımlardı.

O, hiçbir zaman takımını terk etmedi. Parayı seçmedi, evde koleksiyonuna daha fazla madalya eklemeyi her seferinde elinin tersiyle itti. Bu bağlılığıyla ve yakaladığı başarılarla da her zaman örnek gösterilen isim oldu.

Buraya kadar yazdığım şeyleri futbolla az çok ilgilenen herkes bilir zaten. Asıl önemli olan bu satırdan sonra yazacaklarım.

Francesco Totti aynı zamanda çok da iyi bir insandı.

Neden mi?

Çünkü Totti, UNICEF tarafından iyi niyet elçisi seçilmiş bir yıldızdı.

Aynı zamanda Giorgio Armani firmasının en özel modellerinden biri. Her sene Armani ile milyon dolarlık sözleşmelerin altına imza atıyor. Kazandığı paranın yarısını da Yoksullar Vakfı’na bağışlıyor.

Roma’ya o kadar bağlıydı ki Totti, cezalı ya da sakat olduğu maçlarda locasından oturup maçı izlemek yerine kale arkasındaki taraftarlar ile birlikte sesi kısılıncaya kadar bağırmayı tercih ederdi.

Ve Totti aynı locasında her hafta kimsesizler yurdundan farklı kişileri misafir eder. Onların hayattan keyif almalarını sağlar. Bir nebze de olsa kötü günlerini unutup keyfi alacaklarını bir aktivitenin başrol kahramanı oluverir.  

2005 yılında Hilary Blasi ile dünya evine giren Totti, düğününe 12 bin Roma taraftarını çağırınca uzun süre manşetlerden düşmemişti. İtalyan yıldız elbette bunu da fırsata çevirmeyi bildi ve düğününün yayın hakkını SkyTG-24’e sattı. Ve kazandığı tüm parayı yatırım yapmak yerine Omurilik Felçlileri Derneği’ne bağışladı.

Eline çok imkan geçse de O, her zaman insan olarak bu dünyada kalmayı tercih etti. Hiçbir zaman başarıyı ya da parayı tercih etmeyen Totti, geçtiğimiz Mayıs ayında futbolu bıraktı ancak sadece futbolculuğuyla değil insanlığıyla da birçok kişinin hafızasına kazıdı ismini.

Demem o ki; Futbolculuk sadece başarı, gol, para, kupa değildir. Önemli olan başarılarının yanına insanlığını da yazdırabilmendir.

Elbette ki bu saydığım yardımları yapan sadece Totti değildir. Ama O, sadece bir örnek. O’nun gibiler çoğaldığında hem futbol güzelleşecek hem de insanlık nirvanaya ulaşacak. Buna inanıyorum.

Şimdi anlatabildim mi neden Totti’yi yazdığımı?

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres