SON HABERLER :
Şehidimizi uğurladık Karadağlı manken kraliçe tacını kaptı Mutluluğa ‘evet’ dediler Maskeli eylem Çamyuvalılar buluştu
Sağol Atam!
Antalya Ekspres

1915 yılında Osmanlı Gençlik Dernekleri genel müfettişliğine atanmasıyla birlikte hemen bir rapor hazırladı vehükümete bir rapor sundu. ‘Okullardaki beden eğitimi saatleri arttırılsın’ dedi, arttırıldı.

Türkiye’nin ilk spor teşkilatı olarak kabul edilen Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nı İstanbul’da kurdu.  16 Ocak 1923 günü toplanan Bakanlar Kurulu’nda Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nı kamu yararına kurulmuş bir dernek olarak kabul ettirdi ve sporcuları, 1924 yılında Paris’te yapılacak olimpiyatlara hazırlamaları için 17 bin TL’lik bir ödenek çıkarttı.‘Aman Paşam, paramız yok’ sözlerine hiç kulak asmadan ‘Bu ülkenin sporcuya da ihtiyacı var’ deyip kapattı konuyu.

Savaştan yeni çıkmış, ekonomisi harap halde bir devletin 1924 yılı bütçesine spor faaliyetlerinde kullanılmak üzere 50 bin TL’lik ödenek çıkardı. Yanındakiler yine ayaklandı. ‘Aman Paşam, ne yapıyorsun’ dediler. Güldü geçti.

Samsun’a ayak bastığı günü gençlere armağan etti. 20 Haziran 1938 günü alınan 3466 sayılı karar ile 19 Mayıs günü ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanmaya başlandı. Gençler spor yapsın istiyordu.

1932 yılında talimat verdi. Halk evlerinde yapılan çalışmalara spor faaliyetleri de eklendi. Milletin gelişmesi için sporu baş aktör görüyordu.

Bugünkü Türk Spor Örgütü’nün temelini oluşturan 3530 sayılı ‘Beden Terbiye Kanunu’nu 29 Haziran 1938 günü kabul ettirdi. Hastaydı ama yine de sporu düşünüyordu. 1 Kasım 1938’deki meclis açılışına katılamadı.  Ama Celal Bayar’la bir not gönderdi. Dedi ki: “Her türden spor etkinliklerini, Türk gençliğinin ulusal eğitiminin ana unsurlarından saymak gerekir. Bu işte hükümetin şimdiye kadar olduğundan çok daha ciddî ve dikkatli davranması, Türk gençliğinin spor bakımından da ulusal heyecan içinde özenle yetiştirilmesi önemli tutulmalıdır.”

Sonra hayata gözlerini yumdu. O, öldükten sonra Fransa’da yayınlanan L’Autogazetesi geniş bir makale yayınladı. Makalede, Atatürk’ün spora verdiği büyük önemi uzun uzun övdü Fransızlar: “…Atatürk dünyada ilk defa beden eğitimini zorunlu hâle getiren devlet adamıydı. Söylev ve kâğıt üzerinde kalmayan uygulamalarıyla stadyumlar ve spor tesisleri yaptırdı. Döneminde Türkiye’de spor gittikçe artan önem ve değer kazandı.”

Ömrünü bu topraklara adamış o yüce insan, zor şartlarda dahi spora önem verdi.  Sporun, bir ülkenin gelişmişlik seviyesini gösterdiğine inandı her daim.

Dün aramızdan ayrılışının 79’uncu yıldönümünde andık O’nu.

Belki O’nun zor şartlar altında bu topraklarda sporun gelişmesi için yaptığı fedakârlıklar artık yapılmıyordu. Artık sporcularımız zeki, çevik ve ahlaklı da değildi.

Ama çok iyi saygı duruşunda bekledik! Çok iyi gözyaşı döktük!

Rahmet ve saygıyla…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres