SON HABERLER :
Kısıtlama kalkınca soluğu sahilde aldılar Alanyaspor, Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü Son 24 saatte 25 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti Kadınlar plajı 15 Haziran'da açılıyor Yengesinin feryadı yürekleri dağladı
Bayramda reflü sorununa dikkat
Antalya Ekspres

Bir aylık oruç tutma sürecinden sonra sevdiklerimizle buluşup güzel yemeklerin yeneceği Ramazan Bayramı kapıda. Bayramda geleneksel olarak yapılan ziyaretler sırasında lezzetli ikramlar bolca tüketiliyor Aniden aşırı beslenmeye geçiş ile birlikte vücutta istenmeyen rahatsızlıklar meydana gelebilir. Reflü, karın ağrısı, kabızlık, ishal gibi mide ve bağırsaklarınızda sindirim güçlüğü yaşanabilir. Ayrıca fazla kalori alımı da kilo artışına sebep olabilir.

Oruç tutulan dönemde uzun açlık yaşandığı için genellikle spor yapanların spor yapmayı bıraktığını, gün içinde daha hareketli olanların yavaşladığınıbiliyoruz. Bu nedenle de metabolizmalarımız yavaşladı. Dolayısıyla yaklaşan bayram günlerinde bol miktarda sunulan ikramlara ve yeme sıklığına dikkat edilmeli.

Misafir ağırlayacaklara öncelikle ikramların sunulurken ısrarcı olunmamasını tavsiye etmemiz şart.

Bayramı sağlıklı geçirmek için şunlara dikkat etmenizi öneriyorum.

Tatlılarısütlü tatlılar, dondurma, meyve salatası olarak hazırlayın.

Yemeklerikızartma değil fırın veya tencere yemekleri olarak tüketin.

Unlu yiyeceklerden ziyade salata çeşitlerini arttırın.

İçecekleri az şekerli limonata, komposto, ayran olarak için.

Misafir olarak katılacağınız bir ortamda ağır yağlı ve şekerli bir menü ile karşı karşıya kaldıysanız porsiyonlarınızı küçük tutun.

Su tüketiminizi arttırın.

Çay kahve tüketimi bayramlarda hayli fazla olabiliyor. Günde açık ve şekersiz olacak şekilde 6 çay bardağını geçmeyin. Kahveyi ise 3 fincan ile sınırlayın.

Günün sonunda sindirimi rahatlatmak için papatya ve melisa çayını karıştırarak 1-2 fincan tüketebilirsiniz.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres