SON HABERLER :
Kepez’de ücretsiz maske Tütüncü’den evlere sanal ziyaret Muratpaşa 106 noktaya mama bırakıyor 18-20 yaş arası çalışanlara yasak değil Türkiye'de Korona'da son durum
Spor sonrası meyve suyu
Antalya Ekspres

Sağlıklı bir yaşam için sporu hayatımıza katmamız gerekiyor. Ancak spor yaparken sıvı tüketimini de göz ardı etmememiz lazım. Yapılan egzersizlerin ardından kaybedilen enerji ve mineraller, bir bardak meyve suyu ile geri kazanılabilir.

 

***

Spor esnasında vücudumuz gün boyu harcadığımız enerjiye kıyasla daha fazla enerji harcar. Yapılan egzersiz türüne ve ortam sıcaklığına göre vücuttan belli miktarda mineral terle dışarı atılmaktadır. Kaybedilen enerji, sıvı ve mineralleri yerine koyabilmek ve oluşan kas ağrılarını azaltabilmek için spor sonrası bir bardak meyve suyu tüketimini öneririm.

***

Meyve suları vücudun sıvı gereksinimini karşılamanın yanı sıra, içeriğindeki antioksidan ve mineraller ile hücrelerin yaşamsal faaliyetlerinin ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda meyve sularında meyvenin kendinden gelen doğal şekerler vücuda enerji verip zinde kalmasını sağlar.

***

Egzersiz yapanlar ve sporcular için önemli bir besin öğesi olan potasyum kaynakları arasında sebze ve meyvelerin bulunuyor. Özellikle içilen bir bardak meyve suyu, egzersiz sonrasında kaybedilen sıvı ve minerallerin geri kazanılmasına yardımcı oluyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres