SON HABERLER :
Kadınlara yanlış diyet uygulamalarını anlattı İranlı Hasani kadroya girdi Çocukların sinema keyfi Neşet Ertaş heykeli açıldı Şehir Tiyatroları yeni sezona hazır
​Bir doğa harikası Gilindire Mağarası
Antalya Ekspres

Hep söylenir. Anadolu bir hazinedir diye.

Anadolu’nun her köşesinde ayrı bir tarih, ayrı bir hazine, ayrı bir güzellik yatar.
Bunun en güzel örneklerinden biri Mersin Aydıncık yakınlarındaki Gilindire (Aynalı göl) mağarasıdır.
1998 yılında bir çobanın kirpi ararken tesadüfen bulduğu Gilindire Mağarası günümüzde Türkiye’nin değil dünyanın en güzel mağaralarından biri haline geldi.
Doğa harikası bu mağara 3 yıl önce ziyarete açıldı.
Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Akan, dik kayalıkların ortasında, denizden 50 metre yükseklikte girişi olan Gilindire Mağarası’na ulaşmak için merdivenler yaptırmış.
Bu sayede buraya gelenler mağarayı gezebiliyorlar. Mağaranın girişinden itibaren mağaranın içinde bulunan dev Aynalıgöl’e kadar toplam 555 basamağı bulunan inişli çıkışlı merdivenler de yapılmış.
Göle kadar muhteşem bir görsel görünüme sahip olan mağaraya girenler yaz ve kış ılık bir hava ile karşılaşıyorlar.
Mağaradaki sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları, akma taşlar, mağara iğnesi öyle şekiller almış ki inanılmaz bir görüntü vermiş. Gölün yarısı tatlı su yarısı ise tuzlu su.
Çevresinde hiçbir akıntı gözlemlenmeyen ve ayna gibi bir yansıması olan göle Aynalıgöl ismi verilmiş. 30 milyon yılda oluştuğu tahmin edilen bumağaranın genişliği 100, yüksekliği ise 18 metre.
Mağaranın sonunda genişliği 30, uzunluğu 140, tavan yüksekliği 40 ve derinliği 47 metre olan gölle karşılaşılıyor. Gölün dikkat çeken en önemli özelliği mağara içindeki sarkıt ve dikitlerin gölün içerisinde de devam ediyor olması.
Ayrıca mağarayı gezerken kapatılan bir bölüm göze çarpıyor. Yetkililer bu kapatılan yerde büyük bir derinliğin olduğunu, içinde ne olduğunun belirlenmediğini, bu nedenle de tehlikeli olan bu yere gidilmesine izin verilmediğini belirtiyorlar.
Başkan Akan, GilindireMağarası’nı gezmeye gelenlerin sayısının her geçen gün arttığını, zaman zaman bin kişinin gezdiğini belirtti.
Akan, mağaranın girişindeki tesislerin yeniden yapılacağını ve daha çok kişiye hizmet verilebilir hale geleceğini ifade etti.
Gazipaşa’dan Mersin’e kadar çok güzel koylar var. Mersin Gazipaşa arasındaki yol yapılıyor. Bu yol tamamlandığında buranın turizm potansiyeli kendisini gösterecektir.
Çünkü turkuaz mavisi denizi olan bu koylar, çekim merkezi haline gelmiş.
Yörenin insanı olan Ulu Grup Başkanı Cemal Ulu, Mersin Gülnar’a bağlı Yanışlı köyünde bulunan muhteşem koya 5 yıldızlı Ulu Resort Oteli yaparak bölgenin kaderini değiştirmiş.
Bölgenin insanına istihdam sağlayan Ulu, otelde bölgenin ürünlerini de tüketerek bölgesine katkıda bulunuyor.
Ulaşım çok kolay olmasa da bölgedeki ve çevredeki illerde yaşayanlar tatil için bölgenin tek 5 yıldızlı oteli olan Ulu Resort Otel’i seçiyorlar.
Nükleer santralin yapımına başlamasıyla birlikte bölgeye gelenlerin sayısı da hızla çoğalıyor.
Adana Havaalanı ve yol tamamlandığında Gazipaşa Havaalanı bu bölgenin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır.
Muhteşem koyları ile Gazipaşa Mersin arası yeni bir turizm destinasyonu olacaktır. Bölgeye turizm yatırımları hızla gelecektir.
Orta Doğu’daki sorun sona ererse bölge turizmde uçar.
Ancak bölge turizm yatırımları ile dolmadan hükümet bölgenin alt yapısını yapmalı. Gelişi güzel bir yapılaşmaya izin vermemeli.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres