SON HABERLER :
İttifaklar şekilleniyor Fiyat farklılığı sistemle çözülür Kepez’in Alışveriş Festivali başlıyor Kepez’de 60 mahallede 10 bin kişiye göz taraması Başkan Uysal’ın konuğu ATAV
​Çanakkale doğrusunu yapıyor
Antalya Ekspres


Çanakkale dendiğinde akla hep kahramanlık öyküleri geliyor.
Her zaman gözde olan Çanakkale’ye sahip olmak isteyenler yüzyıllardır saldırılar düzenledi.
Her saldırıyı da Çanakkale’de sergilenen müthiş direniş püskürttü.
Çanakkale’de bilinen en eski savaşlar Truva savaşlarıdır.
Truva hep ele geçirilmek istendi ama ancak hileyle yıkılabildi.
Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’ünde bizzat içinde olduğu Çanakkale savaşı yaşandı.
Bu savaşta da destansı bir zafer yaşandı.
Çanakkale şimdi kendisini tanıtma, daha fazla turist çekme savaşına girdi.
Başta Çanakkale valisi Orhan Tavlı olmak üzere, Çanakkale Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Çanakkale Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kılıç, Çanakkale Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer, Wilusa Travel Genel Müdürü Ahmet Çelik gibi turizme inanmış kişilerin girişimleri ile 2018 Truva yılı çalışmaları başlatıldı.
‘’2018 Troia yılına’’ Çanakkaleli inanmış, çalışmalara buna göre başlamış.
Truva antik kenti Çanakkale tanıtımında başrol oynayacak. 2018 yılında Truva’nın girişinde yapımı tamamlanan Truva müzesi açılacak. Bu müzede Truva antik kentinden çıkarılan eserler sergilenecek.
Ama acı bir gerçek Truva’dan çıkarılan birçok Eser ABD ve İngiltere’deki müzelerde sergileniyor. Bu eserlerin geri geliş imkanı da yok.
Truva yılında uluslararası düzeyde spor organizasyonları, çeşitli sanat etkinlikleri, Çanakkale savaşının geçtiği alanlarda çeşitli etkinliklerle tanıtımlar yapılacak.
Çanakkaleliler 2018 yılında bütün dünyanın ilgisini çekeceklerine inanıyorlar.
Yaptıkları çalışmalarla da yüzbinlerce turistin Çanakkale’ye geleceği hesaplanıyor.
Bu amaçla da Çanakkale’de otel sayıları hızla artıyor. Şu anda Çanakkale’de 25 bin yatak kapasitesi var. Ancak Çanakkale’de planlanan yatak kapasitesi 100 binin üzerinde.
Çanakkale’de potansiyel çok fazla. Çanakkale belki turizmde bir Antalya olmaz ama doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle Türkiye’nin turizmdeki yeni destinasyonu olabilir.
Bunun içinde Çanakkaleliler hummalı bir çalışma içinde. Başarmak için önce inanmak gerekiyor. Çanakkalelilerde buna inanmış.
Ancak Çanakkale daha fazla turist çekmek istiyorsa havaalanı daha etkin hale getirilmeli. Ulaşım olmazsa turist gelmez.
Şu anda turistler İstanbul üzerinden geliyor. İstanbul’dan sonra 4-5 saatlik karayolu yolculuğu turisti yorar.
Unutulmamalıdır ki Antalya turizmi Antalya havaalanının büyütülmesinden sonra adeta patladı. Çünkü turist gideceği destinasyona rahat ulaşmak ister.
Çanakkaleliler bu sorununda üstesinden gelecek kapasitede. Çünkü onlar inanmış, sorunları biliyor ve bu sorunları halletmek için her kes seferber olmuş.
Çanakkale Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer, ‘’Son Truva savaşı Çanakkale savaşı’’ diyor.
Bana göre Çanakkale’deki Truva savaşı, Çanakkale’nin turizmde büyük bir destinasyon için vereceği mücadele devam edecek.
Bu konuda da Çanakkale doğrusunu yapıyor…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres