SON HABERLER :
İttifaklar şekilleniyor Fiyat farklılığı sistemle çözülür Kepez’in Alışveriş Festivali başlıyor Kepez’de 60 mahallede 10 bin kişiye göz taraması Başkan Uysal’ın konuğu ATAV
​Gerçekler saklanıyor mu?
Antalya EkspresAvrupa ve Rusya pazarları olmadıkça turizmde sıkıntı var demektir. Rusya pazarında sorun yokmuş gibi gözüküyor. Ancak Avrupa pazarında ise sorun büyük. Avrupa pazarında yüzde 40’dan fazla bir azalış gözüküyor. Ancak Bakanlık açıklamalarına baktığımızda turizmde sorun çok ta büyütülecek cinsten değil. Avrupa pazarında da sorun yok gibi. Otelciler ve acenteciler ile görüştüğümüzde ise bir sor bin ah işit. Konuşurken bir gözyaşlarını dökmedikleri kalıyor.
Antalya geneline baktığımızda otellerin bir çoğu yine kapalı. Mayıs ayına geldik ama açılmayan otel sayısı çok fazla. Otellerini açan bazı işletmeciler ve yöneticilerle konuştuğumuzda da açtıklarına bin pişman olduğunu söylüyorlar. Bu durum karşısında Bakanlığın yaptığı açıklamalar farklı turizmcilerinki farklı.
Ama bakıyorum Bakanlık söylemlerinde haklı. Çünkü başta TÜRSAB Başkanı olmak üzere bir çok turizmci, bakanlık yetkililerine turizmin iyi gittiğini söylüyorlar. Bakanda ‘’turizmciler ağlamayı bırakmalı’’ derken de herhalde bazı turizmcilerin kendisine ve çevresine söyledikleri etkili oluyordur.
Çünkü turizmcilerin çoğu bakanlığa gerçekleri söylemekten çekiniyor. Bakanın yanında çoğunluğu sus pus oluyor. Gerçekleri söyleyemiyor. Ancak buna rağmen çok merak ediyorum. Bakanlık neye dayanarak turizmin iyi gittiğini, sorun olmadığını açıklıyor.
Eğer bakanlık 2016’yı baz alıp 2017’de daha iyiyiz diyorsa bu ne kadar doğru bir açıklama olur.
Unutulmamalıdır ki 2014 yılı rakamlarını baz aldığımızda 2016 yılında yüzde 50’ye yakın bir azalma oldu. Bu nedenle de 2016’yı baz alıp 2017’de turist sayısı arttı demek kendimizi kandırmaktan başka bir işe yaramaz. Ben 35 yıldır turizmin içindeyim. Turizmi turizmcilerin çoğundan çok daha yakın takip ediyorum. Bu nedenle turizmdeki gelişmeleri iyi bilirim.
Tamam 2016 yılını baz alırsak 2017 yılı iyi gidiyor. Örneğin 2016 yılında Antalya’ya 6 milyon turist geldi. 2017 yılında ise beklenen 8 milyon turist. Yani artış 3’te bir oranında. Buna bakarsak turizmin gidişatı çok iyi. Ama unutulmamalıdır ki Antalya’ya 2014 yılında 13 milyona yakın turist gelmişti. Bu rakama baktığımızda 2017 yılının çok da iyi gittiğini söylemek ne kadar doğru olur. Gerçekleri saklamak kimseye yarar sağlamaz.
Bize turist gönderen turist operatörleri de bizim turizmde rakibimiz olan ülkelerde Türkiye’deki turizm gidişatını en az bizim kadar iyi takip ediyorlar ve biliyorlar.
Ne onlar bizden bir şey saklayabilir ne de biz onlardan.
Bu nedenle gerçekleri bilip tedbirlerimizi ona göre almalıyız.
Bakanlık ve turizmciler birbirlerine karşı daha açık olmalı…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres