SON HABERLER :
Yediemin otoparkına çekilen araçlar çürümeye bırakıldı Tavuk yetiştiriciliği kursu ilgiyle başladı En iyi uygulama ödülü Muratpaşa'nın Keops Piramidi, Guinness'e aday 'Demir Adam', triatlonda yarışacak
Antalya dünyanın en iyisi
Antalya Ekspres

Pandemi, en çok turizmi vurdu.

Öyle bir vurdu ki adeta yıktı geçti.

Turist kabul eden ülkeler ilk defa çaresiz kaldı.

 Dünyanın en büyük destinasyomları arasında yer alan Antalya, pandemi döneminde büyüklüğünü bir kez daha gösterdi.

Pandemi döneminde İspanya, Yunanistan, Fransa, İtalya gibi ülkelerin turizmi çok büyük zararlar gördü. 

Avrupa’nın büyük desteğine rağmen, özellikle İspanya ve Yunanistan’ın turizmi yine de kendini gösteremedi.

Şimdi boş kaldı.

Antalya ise pandemi döneminde dünyanın en büyük destinasyonu olmayı başardı. Neden mi?

Antalya şu anda dünyada en çok turist ağırlayan destinasyon konumunda. Diyeceksiniz ki ‘2 milyonu aşkın turist geldi, bu rakamla nasıl dünyanın en büyüğü oldu?’

Şu ana kadar dünyada Antalya dışında 2 milyondan fazla turistin gittiği hiçbir turizm destinasyonu yok. Antalya bu hızla giderse yıl sonuna kadar 3.5-4 milyon arasında turist ağırlamayı başarır. Bu rakam da hiç kuşkusuz Antalya’yı dünyada turizm lideri yapar.

Bazıları ‘16 milyon turisti ağırlayan Antalya’nın, 2 milyon ağırlamasının başarısı nerede’ diye soruyor. Dünyada turizm hareketi yok denecek kadar azken Antalya’ya kısa sürede 2 milyon turist geliyorsa başarı buradadır diyebilirim.

Şu anda en büyük rakiplerimiz olan İspanya ve Yunanistan için başta İngiltere olmak üzere Almanya’da da seyahat uyarısı ve 14 günlük karantina uygulaması devam ediyor.

Akdeniz çanağındaki en önemli turizm destinasyonlarına Antalya hariç hemen hepsi için seyahat uyarısı ve 14 günlük karantina uygulaması uygulanıyor.

Antalya; hem Avrupa, hem Rusya hem de diğer ülkeler için hala güvenli bir destinasyon.

Diyeceksiniz ki ‘Açılması iyi mi oldu? Kötü mü oldu?’

Bu tartışmaya girmeyeceğim. Girilirse bu çok uzar. Konu farklı boyutlara gelir. Ancak açık olan destinasyonlar içinde Antalya bir numara.

Antalya ile birlikte Marmaris, Bodrum ve İzmir de, Almanya ve İngiltere’nin serbestçe gelebildiği tatil destinasyonları arasında.

Ancak Antalya, tek başına Marmaris, Bodrum ve İzmir yöresine giden turist sayısından daha fazla turisti misafir ediyor. Bu nedenle Antalya’yı ön planda tutuyorum.

Antalya pandemi döneminde nasıl bu hale geldi?

Pandemi çıktığında özellikle Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve turizmin sivil toplum örgütleri bir araya gelerek bir karar aldılar. Sessiz ve sedasız bu kararı uygulamaya koydular.

Pandeminin ilk dönemlerinde gerek bakanlığın, gerekse turizmin sivil toplum örgütlerinin sessiz hareket etmelerine herkes tepki gösterdi. Sessiz kalmaları bilgi kirliliğine neden oldu.

Ancak hedefe ulaştılar ve Türkiye’de 4 destinasyon için seyahat uyarısı ve karantina uygulaması kaldırıldı.

Bu bir başarıdır. Çünkü rakiplerimiz Avrupa Birliği’nin büyük desteklerine rağmen açılan destinasyonlarını açık tutmayı başaramadı. Ama Türkiye baskılara rağmen 4 destinasyonun Avrupa nezdinde açılmasını sağladı.

Sadece açık kalmasını sağlamakla kalmadı, sürdürülebilirliği de sağladı. Yani hala turist kabul edebilir durumdalar.

Ancak hem bakanlık, hem de turizm birlikleri hala sessiz. Özellikle de turizm basınına karşı umursamaz tutumları devam ediyor. Bakanlık birkaçı dışında diğer basını adeta yok sayıyor. Turizm basınını toplantılarına dahi davet etmiyor. Bunun nedenini anlamakta güçlük çekiyorum. Bir bakanlık düşünün kendi sektörü ile ilgili basını yok sayıyor. Bu ne kadar daha devam edecek bilemiyorum.

Ama bildiğim bir şey varsa Antalya, tam gaz gidiyor. Eylül ayı Ağustos’tan iyi gidiyor. Bu, Ekim ayında da sürecek gibi.

Şimdi turizmci sezonun uzamasını umut ediyor. Kasım’ın ortalarına kadar turizmdeki hareketlilik devam edecek gibi.

Antalya dünyada liderliği hak ediyor.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres