SON HABERLER :
Demre’de zehir bulutları! ‘Derdimizi anlatamıyoruz’ Adlıhan Dere: Esnafımıza özel olarak destek verilmeli Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Kumluca'da grup yoluna asfalt
İki arada bir derede...
Antalya Ekspres

Turizm artık sadece turizmcilerin değil hükümetinde sorunu haline geldi.

‘Neden’ derseniz; Hükümetin sıcak paraya olan ihtiyacı ortada. Şu anda kazanılan dövizin yüzde 90'ını ülkede bırakan tek sektör turizm. Sıcak parayı turizm sağlıyor.

Bu nedenle turizme artık herkes gibi hükümet de adeta dört elle sarıldı.

Sarıldı ama sadece turistlerin gelmesi için ülkelerin önünü açtı. Şu anda bildiğim kadarıyla İran'ın dışında yasak koyduğumuz ülke yok gibi.

Covid-19 sanki sadece İran'da var, diğer ülkelerde yok.

6 aydır adeta evlerine hapsolan insanlar artık dışarı çıkıp gezmek, eskisi gibi tatil yapmak istiyorlar.

Avrupa Birliği, kendi birliği içinde olan İspanya ve Yunanistan'a tatile gitmekte sorun olmadığını açıklayınca bir kısım Avrupalı hemen tatile koştu. Ancak iş göründüğü gibi değildi. Covid-19'un en çok etkilediği ülkelerin başında gelen İspanya'da sorun aynen devam ediyordu. Bunun üzerine başta Almanya olmak üzere İngiltere ve bazı ülkeler İspanya için uyarılar yapmaya başladı.

Yunanistan ise gelenlerin artması ile Covid-19'un da arttığını görünce hemen bazı ülkelere karantina zorunluluğu getirdi. Yani bir bakıma turizmi kapattı.

Peki Türkiye'de durum ne?

Türkiye adeta Mevlana felsefesini benimsedi. ‘Kim olursan ol gel’ dedi ve bütün kapıları açtı. Gelen turistlere de test yapabileceğini iletti.

Bunun sonucu bazı ülkelerden uçak seferleri koyuldu. Özellikle İngiltere'den gelen uçak sayısı oldukça fazla oldu. Birde Rusya uçuş yasağını kaldırdı. Ayın 10'una kadar sadece İstanbul ve Ankara uçuşları serbest ama Ruslar aktarmalı da olsa Antalya'ya gelmeye başladılar.

Antalya ise 10 Ağustos'ta Rusların direkt gelebileceği bir destinasyon. Yani anlaşılacağı üzere Ruslarla birlikte turizmde yoğunluk başlayacak. İspanya ve Yunanistan'a giden turistten daha çoğu başta Antalya olmak üzere Marmaris, Bodrum'a gidecek.

Peki bu kadar yoğunluğu Türkiye olarak kaldırabilecek miyiz? Turizm için Covid-19 riski alınmaya değer mi?

Evet, Türkiye'de sağlık alt yapısı diğer ülkelere göre çok daha iyi. Yoğun bakım ünitesi sayımızda çok. Covid-19'un en çok yayılma nedeninin yurt dışından gelenler olduğunu daha önce tecrübe ettik. Bu durumda yurt dışından gelen turistlerin artması Covid-19'un da artmasına neden olmayacak mı?

‘Turizm açılmaya değer mi’ derseniz, bunu çok yönlü düşünmek lazım. Açıldı da turizmin yaşadığı sorunlar çözüldü mü? Hayır. Otellerin şu anda dolulukları düşük. Yani masraflarını dahi bu doluluklar çıkarmaz.

‘Hiç olmazsa otellerde hareketlilik oluyor’ diyeceksiniz. Evet. Açılması hareketlilik açısından iyi. Ayrıca 2021 yılına daha güçlü girilmesini sağlayacaktır. Bu olumlu yönü.

‘Personel istihdamı olacak’ derseniz bu soru işareti olur. Çünkü açılan oteller asgari personel ile çalışıyorlar. Açıkta kalan ve iş bekleyen turizm personeli yine boşta.

Turizm açıldı şimdi Covid-19 hastalığının gelen turistlerden dolayı daha çok yayılma riski var. Açılmasaydı bu sefer otellerden acentelere, havacılık sektöründen 54 yan sektöre büyük bir kesim çok daha zor duruma düşecekti.

İnşallah korktuğumuz başımıza gelmez.

Çünkü iki arada bir deredeyiz.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres