SON HABERLER :
Alanyaspor, Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü Kısıtlama kalkınca soluğu sahilde aldılar Son 24 saatte 25 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti Kadınlar plajı 15 Haziran'da açılıyor Yengesinin feryadı yürekleri dağladı
Kış turizmine ilgi artıyor
Antalya Ekspres

20 yıl önce kış turizmi atağı başlatıldı.

3’üncü yaş turizmine büyük yatırımlar yapıldı. Oteller tesislerini kış aylarında gelen yabancı turistlere göre yeniden dizayn etti.

Artık her otel kışında açık kalacakmış gibi yapılmaya başlandı. Turistlerin kış aylarında da rahat edebilmeleri için havuzundan eğlence yerlerine kadar birçok bölüm kış aylarına uygun dizayn edildi.

Ancak son yıllarda kış turizminde büyük bir gerileme yaşanıyordu.

Özellikle de Rus uçağının düşürülmesinin ardından kışın Antalya'ya operasyon yapan tur operatörleri, bu operasyonlarını bir bir durdurdu. O günden bu yana da kışın Antalya'ya turist getirmez oldular.

Tur operatörleri Antalya yerine kış aylarında KKTC'ye, Dubai'ye turist taşıyorlar.

Neden Antalya'da kış operasyonu durduruldu? Neden Antalya cazibesini yitirmeye başladı?

Bu sadece Rus uçağının düşmesine bağlanamaz. Kış aylarında Avrupalı bir emekli, emekli maaşıyla bir ay boyunca Antalya'da 5 yıldızlı bir otelde kalıp her türlü ihtiyacını görebiliyor. Ama buna rağmen gelmiyorlardı.

Bunun başlıca neden Avrupa ile yaşadığımız siyasi gerilimlerdi. Avrupa'da da yaşanan ekonomik sorunlar. Keza Rusya'da da ekonomik sorunlar hala devam ediyor.

Bu yıl her şey değişmeye başladı.

Hem Avrupa ayağı hem de Rusya ve BDT ayağında kış operasyonu için bir atak var.

Birçok tur operatörü kış aylarında da Antalya'ya uçaklar koydu. Bugüne kadar kış aylarında Antalya'ya hiç uçmayan tur operatörleri de bu kış uçacak.

Tamam son bir iki yıldır Avrupa ile siyasi sorun yaşamıyoruz. Rusya ile bahar havasındayız. Avrupa'da ekonomi biraz daha iyi. Ama Rusya'da ekonomik sorunlar hala var.

Ancak özellikle Rusya'dan kış aylarında Antalya'ya büyük ilgi var.Ucuza tatil yapmak isteyen Ruslar kış aylarında Antalya'ya gelmeyi tercih ediyorlar.

Avrupalı turistler de yaşanan güzel gelişmelere duyarsız kalmıyor. Onlarda çok ucuza tatil yapabileceği kış aylarında Antalya'yı tatil gündemlerine aldılar.

Sadece Almanya'da değil, İngiltere, Fransa, Hollanda ve birçok Avrupa ülkesinden tur operatörleri kış operasyonu yapacaklar.

Antalya bu kışı hareketli geçireceğe benziyor. Futbol, alternatif turizm, golf ve kongre turizmi ile kış aylarında açık kalacak otellerin dolacağı görülmekte.

Bu durum karşısında her yıl müşteri olmadığı için kapanan birçok otel kış aylarında da açık olmayı düşünmeye başladı.

Kış turizminin canlanmasında en önemli etkenlerin başında bana göre hükümetin kış aylarında verdiği uçak desteğidir. Kişi başına destek alan tur operatörleri kışında operasyon yapmaya karar verdiler.

Hükümetin kış aylarında uçak desteği verme kararı doğruydu. Yazın zaten turist geliyor. Destek versen de vermesen de uçaklar zaten dolu. Ama kış aylarında boş oldukları için uçaklar uçamıyordu.

Şimdi uçaklara destek var. Tur operatörleri uçmaya karar verdi. Kışın Antalya semalarında her gün çok sayıda uçağı göreceğiz.

Umarım planlar ters gitmez. Antalya 12 ay turizm için ilk adımını atmış olur.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres