SON HABERLER :
Alanyaspor-Denizlispor: 3-2 CHP Antalya İl Başkanı Bayar görevden alındı Antalya'da otelde korona virüs tedbirleri unutuldu      Ekipler kaçak avcılara göz açtırmıyor  Başkan Böcek aylar sonra ilk kez mecliste
Turizm iyi mi olacak? Kötü mü olacak? Gerçek nedir?
Antalya Ekspres

Pandemi ortaya çıktı, her kafadan farklı sesler yükseldi hatta yükselmeye de devam ediyor. Geçen yılın Haziran ayında bir çok kişi Covid-19 belasından yurt sonuna kadar kurtulacağımızı belirtti. Aylar geçtikçe bu belanın ne kadar güçlü olduğu anlaşıldı. Fikirler bir bir değişti. Covid 19'un dünyanın başına bela oluşunun üzerinden tam bir yıl geçti. Hala ortada belirsizlikler var. Ama durumun iyi mi kötü mü olacağını söyleyebilen tek kişi yok. Neden yok. Çünkü covid-19 sürekli mutasyona uğruyor. Geliştirilen aşıların etkisinin olup olmayacağını da kimse bilmiyor. 2021 yılının 3’üncü ayına girdik. Bu dönemde turizmin geleceğini turizmci fuarlarda belirliyordu. Ama hiç bir turizm fuarı yapılamıyor.  Turizmci tüneldeki ışığı görmek istiyor ama tünel karanlık. Ucu da bir türlü görülmüyor. Turizmci bu dönemde adeta karanlıkta yol alıyor.

Durumun iyi olduğu söylenemez. Çünkü turizmci önünü göremiyor. Peki, çok mu kötü derseniz onu da söylemek doğru olmaz. Çünkü olumluya doğru giden bazı gelişmeler var.

Örneğin aşı çalışması gibi.

Bizim en önemli pazarımız olan Avrupa pazarı şimdiden aşı pasaportu ile seyahatin serbestliğini konuşmaya başladı. Ama bu ne zaman başlayacak derseniz o'da belirsiz. Avrupa Birliği komisyonu aşı pasaportunun devreye girmesinin 2-3 ayı bulabileceğini söylüyor.

Yani turizm başlasa da özellikle Avrupa pazarı için Mayıs sonu Haziran ayına kadar başlanması beklenmiyor. Ama Rusya, BDT ülkeleri ve Ukrayna için aynı şey söylenemez. Bu pazarlar daha erken start alabilir.

Dünya sağlık Örgütü bile bu işin kısa sürede bitmeyeceği görüşünde. DSÖ'ye göre Covid-19 belasından 2 yıldan önce kurtulmak çok zor.

Yani işin doğru nedir bunu tam olarak söyleyebilecek kimse yok.

Benim gördüğüm kadarıyla bu beladan tam olarak kurtulamazsak ta seyahatlerin önü bu yıl içinde açılacak. Bunun gerçekleşmesi Haziran ayından önce olmaz gibi duruyor.

Çünkü ülkeler aşılanma oranının yükselmesini bekliyorlar. Ama birçok ülkede aşılanma işi çok yavaş ilerliyor.

Gerçekler acıdır ama bunu kabullenmekte gerekir.

Turizmci bugüne kadar umudunu yitirmedi. Covid-19 nedeniyle belki de en büyük zararı turizmci gördü. Ama bugüne kadar diğer sektörler kadar umutsuzluğa düşmedi.

Bunun nedeni turizmcinin krizlere karşı adeta bağışıklık kazanması. Gerçi bugüne kadar böyle bir kriz yaşanmamıştı. Ama yine de Türk turizmcisi krizlerde neler yapılacağını iyi biliyor.

2021 yılı sezon hazırlıkları tam gaz ilerliyor. Oteller şimdiden açılmak için çalışmalara başladı. İlk iş olarak personeli oluşturmaya çalışıyorlar. Yani otellerde istihdam bugünden itibaren açılmaya başladı.

Bu da turizmcinin umudunu hala yitirmediğini gösteriyor. Turizmci sezonunun geçte olsa açılacağını ve yaz aylarında da canlanacağını umut ediyor ve buna göre çalışıyor.

Görünen köy kılavuz istemez. Gelişmeler yavaş ilerlese de iyi gidiyor. 2021 yılı 2020'den daha iyi olacak. Turist sayısı da en az 2020'nin 2 katına ulaşacaktır.

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found