SON HABERLER :
Manavgat'ta aynı bölgede yine yangın çıktı! Hurda eşyalardan fare kapanı yapıyor Bebek 'Ömer Özkan' doktorunun kucağında Büyükşehir'den örnek tasarruf modeli Popülasyonu artırmak amacıyla yetiştirildiler
Yer gök turist doldu ama…
Antalya Ekspres

1,5 yıldır süren covid-19'un ilk kısıtlamasız günlerine kavuştuk ama tam kavuştuk.

Sanki covid-19 bitmiş gibi caddeler, plajlar ve oteller eskisinden daha kalabalık hale geldi.

Kısıtlamaların ardından gelen kurban Bayramı tam bir yoğunluğa neden oldu. İlk defa rahatça seyahat edebilenler soluğu deniz kenarlarındaki tatil yerlerinde almaya başladılar.

Bu yoğunluğu en çok hisseden illerin başında Antalya geliyor. Antalya adeta yerli turistlerin akınına uğradı. Otellerde yer kalmadı. Bayram tatili boyunca yurt dışından gelmek isteyen yabancı turiste bile oteller ''Doluyuz'' demek zorunda kaldı.

Antalya ve ilçelerinin tüm plajları adeta ''İğne atsan yere düşmez'' durumunda. Her yer dolu.

Bu kadar kalabalığın herhalde unuttuğu tek şey var. Covid-19 ama daha bitmedi. Daha yaygını olan Beta varyantı şu anda

Türkiye'yi sarmakta. Etrafıma bakıyorum herkes bu varyantın etkisinde. Havadan dahi kolayca bulaşabiliyor.

Ancak tatilcilerin hiçte umurunda değil. Herkes iç içe. Herkes eğlencesine bakıyor.

Bayram tatilinin ardından vaka sayılarının yine eskisi gibi artması kaçınılmaz görülüyor.

Demek ki insanlar 1,5 yıldır eve kapanmaktan dolayı çok bunalmış. Denize girmek, gönüllerince eğlenmek istemişler. Bunun sonucu da otel bulanlar otellere, yakını varsa yakınlarına, hiçbiri yoksa bir köşede arabanın içinde veya arabanın dışında uyumayı göze aldılar ve tatile geldiler.

Çünkü bu bayramda plajlarda uyuyanların sayısı hiç de küçümsenmeyecek oranda. Nerede boş yer varsa insanlar oraya bir şey sermiş ve uykusunu orada almış.

Turizmciler yaklaşık 2 yıldır çok zorumdaydı. Şu andaki yoğunluk tahmin ediyorum en çok onları mutlu etmiştir. Bu turist yoğunluğu turizmciye nefes aldıracak.

Ancak ya bundan sonra ne olacak? Neler yaşanacak? Şu andaki turizmin sürdürülebilir olması mümkün olacak mı?

Aklımda deli sorular var.

Bu kadar serbestlik, Kim olursan ol gel, nereden geliyorsan gel mantığı doğru mu? Aşısı olanlara serbest ama aşı olanlarda hastalığa yakalanabiliyor, ya da taşıyıcı olabiliyorlar. İki aşısını olup da hastalığa yakalananlardan biri de benim. Bu nedenle de evde karantinadayım.

Antalya'da vaka sayıları tam istenilen düzeye geliyordu ki kısıtlamaların kaldırılması, turist yoğunluğunun artması nedeniyle yeniden tırmanışa geçti.

Yunanistan, Portekiz, İspanya gibi ülkelerde bizden önde turizmi açtılar. Avrupalı birden o ülkelere akın etti. Peki, sonuç ne oldu? Ne olacak Avrupalı şimdi yüksek vaka sayıları nedeniyle o ülkeleri riskli ülkeler listesine aldı.

Peki, biz de şu anda aynısını yapmıyor muyuz?

Şu anda Dünyada en fazla turistin gittiği destinasyon Antalya. Bu kadar çok kişiyi nasıl kontrol altına köşe yazısı tutabileceksin? Bunun sonucu vakalar çok daha fazla yaygınlaşmayacak mı?

Tamam, turizmciler için şu andaki durum bulunmaz nimet. Ama Ya Eylül ayında yeniden Türkiye riskli ülkeler arasında alınırsa o zaman ne olacak. Durum daha kötü olmayacak mı?

Hepimiz daha çok turistin gelmesini istiyoruz ama makul ve mantıklı sayıda olması gerekmez mi?

Sadece Antalya değil, Ege sahilleri, hatta Tüm Türkiye'deki tatil yerleri şu an kapasitesinin çok üzerinde misafir ağırlıyor.

Bazı tatil beldeleri nüfusunun 30 katı kadar turist ağırlıyormuş. Korkunç bir rakam.

Yer gök turist doldu. Umarım ardından yer gök vaka dolmaz...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found