SON HABERLER :
"850 dersliğe ihtiyacımız var" Hasan Subaşı’dan bütünşehir önerisi ‘Eski sisteme geri dönülsün’ World Winners Cup Antalya’da başladı Bulut: Zor bir sürece girdik Yıkılan surlar onarılmadı
Borcumuz var!
Antalya Ekspres

19 Mayıs 1919’da, Samsun’a gitmek üzere harekete hazırlanan Bandırma Vapuru silah ve cephane aramasından geçirilir. Oysa vapurda ne silah ne de cephane vardır. İşgalci askerler vapuru terk ettikten sonra Mustafa Kemal yanındakilere; “Bunlar hürriyet uğruna ölmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamaz. Biz Anadolu’ya ne silah ne cephane götürüyoruz. İdeali ve imanı götürüyoruz”diyecektir. İşte bu ideal ve bu ideale inanma kuvvetidir bu ülkeyi vatan yapan.

Dün 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yıl dönümünü kutladık. Her şehirde Mustafa Kemal’in askerleri vardı. Ellerinde Türk bayrakları, marşlarla yürüyorlardı. 19 Mayıs 1919’da cepte 48 kuruşla çakılan bağımsızlık kıvılcımı telgrafın tellerinden dalga dalga Anadolu’ya yayılmış, elden ele dolaşan günün ‘Meş’ale’ gazetesi ile halk vatan için cepheye çağrılmıştır. Halk bu çağrıya sessiz kalmamış, onca yoksulluğa karşın öncelik vatan olmuş ve bağımsızlık savaşı kazanılmıştır.

AşıkMahzuni Şerif, halk dilini şiirleştiren bir sanatçıydı. Eserlerini türkücülerden popçulara herkes okudu. Oy Bizim Eller, DomDom Kurşunu, Yedin Beni, Yuh Yuh, Fadimem, Gül Yüzlüm, Ciğerparem, Mevlam Gül Diyerek, Merdo, Dostum Dostum, Han Sarhoş Hancı Sarhoş, Çeşmi Siyahım, Yalan Dünya, Ağlasam mı, Abur Cubur Adam, Katil Amerika ve Bu Mezarda Bir Garip Var, Ekmek Kölesi türküleri dilden dile dolaştı. Emek, sevgi, barış, kardeşlik türküleri besteledi, seslendirdi. 8 kitap yazdı.Ölümünün 17’nci yılıydı.

Edebiyatçı, matematikçi, filozof Ömer Hayyam asırlar önce yazdığı rubailerle anılır. Rubaîlerinde; dünya, var oluş, Allah, devlet ve toplumsal örgütlenme biçimleri gibi hayata ve insana ilişkin konularda özgürce ve sınır tanımaz bir şekilde akıl yürüttüğü görülür.

Gazeteci dostumuz Mustafa Abadan, ölümünün 10’uncu yılında Prof. Türkan Saylan’ısosyal medya hesabında çok güzel anlatmış. Kime? Tanımak istemeyenlere!

“Ölüm yıldönümünde cüzzamla ve halkı cüzzam gibi sarmaya çalışan gericilikle mücadele eden ‘Her eğitimli kadının Cumhuriyet’e borcu vardır’ diyen ve bu borcu hakkıyla ödeyen yeryüzü meleğine bin selam olsun. Kaktüslerin korktukları kardelenleri yetiştirmeye devam edeceğiz.”

İşte bu değerlerimizdir, vatanı vatan yapan.

Prof. Türkan Saylan’ın dediği gibi;Cumhuriyet’e borcumuz var.

‘Adalet evrenin ruhudur’ diyen Ömer Hayyam’ın asırlar önce söylediği şu dizelerle yazıya noktayı koyalım:

Adil davranmadıktan sonra

Hacı, hoca olmuşsun kaç para?

Hırka, tespih, post, seccade güzel ama

Tanrı kanar mı bunlara?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres