SON HABERLER :
Kış kilosuna yazın elveda Meme estetiğinde nano teknolojisi Bu sorulara yanıtınız ‘evet’se doktora gidin Otomobilin çarptığı köpek kurtarılamadı Berberoğlu’na son görev
El ele büyüttük sevgiyi
Antalya Ekspres

Gazeteciydi, yazardı, şairdi. İşçilerle, çiftçilerle ve ezilen halkla her zaman yakınlık kurardı... Dürüsttü. Zarifti. Halkın her kademesini kucakladı. Yaşlı bir teyzenin, ‘Karaoğlan nerede ha evlatlar, Karaoğlan’ı görmek istiyom’ demesi sonucu ‘Karaoğlan’ lakabı aldı ve bu lakap siyasal hayatında isminin önüne geçti. Hamaset nutukları çekmeden,lafta değil gerçekte ‘bir gece ansızın’ Kıbrıs’a çıktı. Kıbrıs’ı Türkleştirdi, Karaoğlan lakabından sonra Kıbrıs Fatihi oldu.

5 Kasım 2006 tarihinde vefat eden Mustafa Bülent Ecevit bugün 12’nci ölüm yıldönümünde anılacak. Kısaca özetlersek: Ecevit, 28 Mayıs 1925 tarihindeCumhuriyet Halk Partisi Kastamonu milletvekili Prof. Dr. Fahri Ecevit ile ressam Fatma Nazlı'nın oğlu olarak dünyaya geldi. Robert Koleji'nden mezun oldu, 1946 yılında Rahşan (Aral) Ecevit ile evlendi. Çeşitli gazete ve dergilerde yazarlık ve yöneticilik yaptı.

1957 senesinde milletvekili oldu.Başbakanlıklar yaptı, suikasta uğradı, linçten kurtuldu. Karalamalar yaşadı. 20 Temmuz 1974′te Kıbrıs Barış Harekatı'nı gerçekleştirdi. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra gözaltına alındı, siyaset yapması10 yıl yasaklandı. 1987'de siyaset yasağı kaldırılınca Demokratik Sol Partigenel başkanlığına getirildi. 2002’de partisi barajı aşamayınca aktif siyaseti bırakma kararı aldı. 5 Kasım 2006 tarihinde geçirdiği beyin kanaması sonucunda 81 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Onun liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk kez bir sol parti yüzde 41 ile en yüksek oyu alan parti oldu.

Bülent Ecevit’in şairliğinde vatan, insan ve doğa sevgisi üstün olmuştur. “El ele büyüttük sevgiyi” şiirindeki gibi.

Birlikte öğrendik seninle
avcumuzda yüreği çarpan
kuşa sevgiyi.

Elele duyduk kumsalda denizin
milyon yılda yonttuğu
taşa sevgiyi.

Tırtılları tanıdık seninle baharda
tırtılken daha sevmeyi öğrendik
sevgiden üreyen kelebeği.

Toprağı evimiz gibi sevdik seninle
birlikte sevdik kuru toprakta
ev küren köstebeği.

Köstebeğinden toprağına taşına
tırtılından kelebeğine kuşuna
elele sevdik bu dünyayı.

Acısıyla sevinciyle sevdik
yazıyla kışıyla sevdik
köy-köy ülke-ülke.

Gökler gibi sardı dünyayı
yağmur gibi sızdı dünyaya
dünya kadar oldu sevgimiz.

Elele büyütüp elele derdik
elele derip insana verdik
verdikçe çoğalan sevgimizi.

Saygıyla.

Sevgiyle kalın.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres