SON HABERLER :
'Adınız cinayete karıştı' diyerek, yaşlı kadını dolandırdılar ASAT Nisan'da su sayaçlarını okumayacak Vali Karaloğlu’ndan "Milli Dayanışma Kampanyası"na destek Antalya'da dezenfekte ordusu Budak: Önlemler yetersiz
7’den 77’ye
Antalya Ekspres

Sahnede yaptığı Bozkurt işareti ve Moğol tarzı bıyıkları ile sağ kesimin sembol isimlerinden gibi görünmesine rağmen “Hey Koca Topçu” adlı şarkısını sol yumruğunu kaldırarak söylemesi, onun toplumun her kesimin sanatçısı olduğunun en somut örneğidir. 2 Ocak 1943 Barış Manço’nun doğum günüydü. Doğduğunda 2’nci Dünya Savaşı sürmekteydi. Eğer yaşasaydı 77 yaşında olacaktı. 1 Şubat 1999’da veda etti bu hayata.

Ailesi ona Barış ismini vermiş, o da isminin kendisine yüklediğimisyonla dünyanın tüm çocuklarına şarkılarıyla, barışı, sevgiyi anlatmıştı yıllarca. O şarkılar bugünkü çocukların da dillerinde, yarının çocukları da o şarkıları söyleyecek.

Barışçı yanı müziğine yansımıştı. Annesinin uyumadan önce kulağına Klasik Türk Müziği şarkıları okuduğu söylenmektedir. Doğu ile Batı müzik aletleri olan kemençe ve gitarla yaptığı “Dağlar Dağlar” O’nun müzik tarzını belirleyen şarkı olmuştur. Barış buram buram Anadolu’dur.

Aile, çocuk, komşuluk, yardımlaşma gibi kavramlar, Anadolu gelenek ve görenekleri olmazsa olmazlarıydı. ‘Arkadaşım Eşek’ şarkısı ile Çocukların ‘Barış Ağabeyi’, babaannesi için yazdığı bilinen “Gülpembe”, sosyal sorunları hicveden şarkılardan biri olan “Sarı Çizmeli Memet Ağa” toplumun her kesimine, 7’den 77’ye hitap eden şarkılarıdır. Ve bu şarkılar halen söylenmektedir. 200’ün üzerinde şarkıya imza attı, onlarca altın ve platin müzik ödülü aldı. TRT televizyonunda, 7'den 77'ye yol öyküleri macerası tamı tamına 10 yıl sürdü. 'Ekvatordan Kutuplara' adlı bir televizyon programını izlettik çocuklarımıza, onun sayesinde dünyayı öğrendiler.

En büyük hayali 29 Ekim 2023’te yani Cumhuriyet’in ilanının100’üncü yılında Kurtalan Ekspres’le birlikte “2023” adlı senfonisiniçalmak ve şiirini okumaktı. ‘Acaba görecek miyim o günleri?’ diye de sorduğunu söylerler.Cumhuriyet sevdasıyla, vatanseverliğiyle, gülümsemesiyle, iyi ki bu topraklardan bir Barış Mançogeçti. Acaba oğlu müzisyen Doğukan Manço babasının hayali olan “2023” adlı senfoniyi tamamlayabilir mi?

O’ndan bir anı

Barış Manço Fransa'da bir televizyon kanalının canlı yayınına konuktur. Küstah bir spiker Barış Manço ile dalga geçmektedir. Sürekli, Türklerin vahşi ve barbar olduğunu ima etmektedir.Barış Manço daha fazla dayanamaz ve spikere "Yanınızda kağıt para var mı?" diye sorar! Bu soruya spiker şaşırır ve "Evet var ama ne olacak?" der. Barış Manço ısrar edince spiker cebindeki kağıt paraları çıkartır. Barış Manço spikere sorar: "Bu paranızda fotoğrafı olan kişi kim?" Spiker: "General." Barış Manço diğer paralardaki fotoğrafları olan kişileri de sorar, spikerin verdiği cevaplar hep aynıdır, "General, Amiral, "Komutan" Spikerin bu "Falanca General, falanca Amiral, falanca Komutan" cevabından sonra, bu sefer de Barış Manço cebinden Türk paralarını çıkarır ve der ki; “Bu parada fotoğrafı olan kişi Mehmet Akif Ersoy'dur. Şairdir. Bu fotoğraftaki kişi Mevlana'dır. Düşünürdür. Bu paradaki fotoğrafı olan kişi Fatih Sultan Mehmet'dir. Adaletin sembolüdür. Bu paradaki kişi ise Atatürk'tür. "Yurtta barış, dünyada barış" diyen kişidir. Bizim paralarımız bunlar. Biz Türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar olduğumuz için paralarımızın arkasına şairlerimizin, düşünürlerimizin, bilim adamalarımızın fotoğraflarını bastık. Siz Fransızlar paralarınızın arkasına hep savaş adamlarının fotoğraflarını basmışsınız!" der. Barış Manço'nun bu müthiş cevabından sonra televizyon yöneticileri canlı yayını keserler ve spikeri yayından alırlar, başka bir spiker yerine gelir ve canlı yayın yeniden başlar, yeni spiker Barış Manço'dan ve Türklerden özür diler.

Üzerinden ışık eksik olmasın Barış Manço.

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres