SON HABERLER :
Kepez Tıp Merkezi'nden 41 bin ilçe sakinine hizmet Melek İpek'in tutukluluğuna itiraz edildi Antalyaspor'un kupada rakibi Sivas Koruma altındaki evler yok oluyor Antalya'da aksiyon filmlerinin yıldızı Jason Statham heyecanı 
Ahlaklı yurttaş olmak!
Antalya Ekspres

1977 yılında, İzmir Elhamra Sineması’nda verdiği konserde kendisini dinleme fırsatım olmuştu. O yıllarda sosyalist değerlerle büyüyorduk. 1 Mayıs İşçi Marşı’nı söylerken iki katlı sinema salonunu dolduran binlerce hayranı ile ona eşlik ediyor, konserin finalini “Dostların Arasındayız/Güneşin Sofrasındayız” sözleri ile yapıyorduk.

2018’de 50’nci sanat yılını kutluyordu. 50’nci yıl konserlerini başka kentlerde de yapmak istediğini yakın dostu, çok sayıda konserini organize eden, gazeteci, bilim adamı Prof. Erkan Sevinç’e bir röportajında söylüyordu. Bu röportajdan bölümleri ben de 19 Kasım 2018 tarihinde yine bu köşede sizlerle paylaşmış, ‘Erkan hoca Timur Selçuk’u Antalya’ya getir’ diye seslenmiştim. Ama olmadı işte.

O röportajda, gazeteci Erkan Sevinç, Timur Selçuk’un sanat heybesinde sadece ünlü şairlerin şiirlerinden yaptığı besteler değil, tiyatro müzikleri, bale müzikleri, film ve dizi müzikleri olduğunu hatırlatmıştı.

2018’deki o muhteşem 50’nci yıl gecesinde Türk Müziği’nin unutulmaz ismi babası Münir Nurettin Selçuk’un ‘Aziz İstanbul’ adlı şarkısını seslendiren Timur Selçuk’a kızı Mercan Selçuk sema gösterisi ile eşlik etmiş. ‘İspanyol Meyhanesi’ ve ‘Bir Tatlı Huzur’ şarkısından sonra Timur Selçuk izleyicilerin alkışlarla katıldığı ‘Güneşin Sofrasında’ adlı eser ile konserin finalini yapmış. Konserden ağlayarak çıkanlar olmuş.

Konserden bir gün sonra buluşan iki eski dostun yaptığı söyleşiden bazı alıntılar yaptım. Timur Selçuk’un yetiştirdiği yüzlerce öğrenciden bugün birçoğu zirvede, onları dinliyoruz. Sanatçının yazdığı, söylediği şarkılar dillerde. Gazeteci Erkan Sevinç usta sanatçıya sormuş, “Bu işin sırrı nedir?”

“Kendimi geliştirmeye devam herhalde. Babam Münir Nurettin Selçuk’tan aldığım ilham, annem Şehime Erton’un sanatın sağlıklı devamı konusundaki öğüdü. Müzikle, sanatla iç içe yaşam. İnsanlar beni, şarkılarımı beğenmese de, siyasi görüşüm hoşlarına gitmese de, ‘Bu adam dürüst ve namuslu bir insandır. Dolayısıyla kültürümüzün bir parçasıdır, o bizim için önemlidir, değerlidir’ derler. Bunu düşündürebilmek çok önemlidir. Popüler olduğun zaman şarkını dinlerler, sonra unuturlar. Bende öyle olmadı çok şükür. İyi ki Fransa’dan dönmüş müziğe soyunmuşum”

Erkan Sevinç çok soru sormuş sanatçıya.

Dürüstlük ve ahlak senin için çok önemli kavramlar

“Evet haklısın. Fakat asıl önemlisi, bu coğrafyada bizim tek bir etnik veya tek bir dini kimliği en tepeye koymamızın yanlış olmasıdır. Çünkü bu tercih bizim coğrafyamızda bütün dengeleri bozar. Bizim burada en tepeye koyacağımız tek değer, ‘ahlaklı yurttaş’ olmalıdır. Kimdir o? Üreten, paylaşan, zulme sessiz kalmayan ve zalime boyun eğmeyen kişi ahlaklı yurttaştır. Diğer bütün kimlikler bunun altındadır. İster solcu ister sağcı olsunlar. İster inansın ister inanmasın ister beş vakit namaz kılsın veya kılmasın, yeter ki ahlaklı yurttaş olsun. Piyanonun her sesi için üç teli vardır. Akortör tek ses için o üç teli akort eder. Her insanın doğru ses vermesi için de üç teli vardır. Bunlar, aile, eğitim ve doğuştan getirdiği özelliklerdir. Bunlar doğru akort edilmelidir”

Timur Selçuk 50’nci yıl konserlerini Ankara ve İzmir’e taşıyacaktı.

Olmadı. Sanat dünyası yasta.

Başımız sağ olsun.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres