SON HABERLER :
Kemerspor'da hedef galibiyet Juanfran'dan iyi haber geldi Başkan Uysal çalışmaları inceledi Okullara destek sürüyor Fotoğrafın ustası Antalya’da anıldı
Alkol!
Antalya Ekspres

Dünya Sağlık Örgütü, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkede yaptığı araştırma sonuçlarını açıkladı: Türkiye’de cinayetlerin yüzde 85’i, tecavüzlerin yüzde 50’si, trafik kazalarının yüzde 60’ı, kadına şiddet olaylarının ise yüzde 70’i alkolden ileri geliyor. Alkol işte böyle tehlikeli bir şey!

Ancakşükürler olsun, Türkiye’de alkol alışkanlığının hiçbir dönemde Batılı ülkelerde olduğu gibi tehlikeli boyutlara ulaşmadığını da söylemeliyim. Gidin 5 yıldızlı her şey dahil otellere bakın, yabancıların sabahın köründe içmeye başladığını görürsünüz. Dünyada hiçbir yönetim insanların içki içmesini önleyememiştir. Suudi Arabistan, Yemen, hele Birleşik Arap Emirlikleri, Katar gibi katı rejimlerin vatandaşlarının havalimanına ayak basar basmaz, soyunup döküldüklerini ve içkiye koştuklarını duyuyoruz. Toplumu alkol alışkanlığından korumak gerekir ama bunun yolları var. Alkolizmin zararları eğitim yoluyla, yürütülen kampanyalarla topluma anlatılır. Bana görealkolle mücadele fiyat arttırarak, zam yaparak ve yasaklar koyarak yapılmaz. 

Alkol konusunda fetva verecek değilim! Doktor da değilim reçete yazayım, hele polis hiç değilim sarhoşa kelepçe takayım.Sadece şu ufacık önerilerime kulak verin; Günlük ulaşılabilir küçük hedefler koyun kendinize. Spor yapın, yürüyün, hafif koşular yapın. Bisiklete binin, kitap okuyun.

SAHTE İÇKİYE DİKKAT!

Belki şehir efsanesidir doğrulatamadım ama yabancı içkiye çok yüksek oranlı zam yapılacakmış. İşte zurnanın zırt dediği yer burası!Evlerde alkollü içki yapımını engelleyen tedbirler alınmışken, benim korkum işte böyle dönemlerde sahte içkilerin yeniden piyasaya sürülmesidir. Merdivenaltı tabir edilen yerlerde imal edilen bu içkileri genelde gariban takımı alır. Fiyatı ucuz diye sahtesine koşar. Her yaz mevsiminde sahte içkiden ölenlerin haberlerini okuruz. Sahte içkiden ölen bir meslektaşımız vardı, genç yaşta hayata veda etti. Acısı hala içimizdedir. Sahte içkiden yasadışı yollarla büyük kazanç sağlama yollarına başvuran vicdansızları adalete havale ediyorum. Geleyim asıl konuya;

İzmir’in güzide kulüplerinden Göztepe’nin 94’ncü kuruluş yıl dönümünde kötü bir haber düştü sosyal medyaya. Kutlamalar sırasında dört gencecik insan sahte içkiden yaşama veda etmiş. Bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde henüz adli vaka diye duyurulmadı, bugün ortaya çıkar.

Sağlığınız için alkolden uzak durun.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres