SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
Anadolu’nun gür sesi...
Antalya Ekspres

Antalya’da Türk basın tarihi 1920’lere uzanmaktadır. İzmir’in işgalinden sonra kaçarak Antalya’ya gelen edebiyatçı, yazar, gazeteci Haydar Şükrü Öktem, 19 Aralık 1920 tarihinde ‘Antalya’da Anadolu Gazetesi’ adıyla bir gazete yayınlamaya başlar. Gazete yayın yaşamı boyunca emperyalistlerin işgali altındaki Anadolu’nun gür sesi olur.

Haydar Rüştü Öktem Bey, İzmir’de yayınladığı Anadolu ve Duygu gazetelerinin ilerici yayın yapmaları nedeni ile emperyalist basının düşmanlığını üzerine çeker. Anadolu ve Duygu gazetelerinin başyazarı da olan Haydar Rüştü, yazıları nedeniyle emperyalistlerin işbirlikçisi olan basının saldırısına uğrar, hakkında davalar açılır ve sık sık soruşturma geçirir. İzmir’in işgalinden önce her iki gazetesi de ‘tahrik edici yayında bulundukları’ gerekçesiyle kapatılır. Haydar Rüştü çareyi İzmir’den kaçmakta bulur. Zira Anadolu’da çıkan ve Türkçe yayın yapan yayınların İzmir’e sokulması yasaklanır ve buna uymayanlar Divan-ı Harp tarafından beş yıl hapse mahkûm edilir.

Haydar Rüştü Bey İzmir’de üç ay kadar saklanır. Onun başına gelenleri öğrenen Antalya Kuvayı Milliye Cemiyeti, bu yurtsever gazeteciye sahip çıkar ve işgal kuvvetlerince kısmen tahrip edilen basımevini Antalya’ya nakledebilmesi ve gazetesini Antalya’da serbestçe yayınlayabilmesi için Haydar Rüştü (Öktem) Bey’e bin lira gönderir.

Bu davete sevinen Haydar Rüştü Bey, İzmir’den ayrılarak Antalya’ya gelir ve 19 Aralık 1920’de İzmir’de Anadolu adıyla yayınladığı gazetesini ‘Antalya’da Anadolu’ adıyla yayımlamaya başlar. O yıllarda İtalyanların işgali altında olan Antalya’da gazete, bütün güçlüklere karşın yayınını sürdürür ve Yunanlıların işgali altındaki İzmir’e de gizlice gönderilir.

Gazeteci ve aynı zamanda edebiyat öğretmeni olan Haydar Rüştü Bey, Antalya Anadolu Gazetesi ile gerek ulusal bilincin uyanmasında, gerekse işgal güçlerine direnilmesinde önemli bir görev üstlenir. Ayrıca gazete, ulusal güçlerin gerilemesiyle halkta baş gösteren karamsarlığa karşı da direnişe geçer ve Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu’nun gür sesi olur. Gazetenin o günlerdeki başyazılarından birinde, Haydar Rüştü Bey’in şu sözleri Türk halkına büyük bir moral kaynağı olur;

“Mademki ölmeye azmettik ve mademki esir yaşamak istemiyoruz, o halde cidalimiz (mücadelemiz), hakkımız teslim edilinceye kadar berdevam olacaktır. Amma bu hal bugün olmayacakmış, varsın olmasın. Bugünün yarını da var, öbür günü de var. Millet, metin ol!”

10 Eylül 1922 tarihine kadar, yani Antalya Gazetesi kuruluncaya kadar yayınına devam eden ‘Antalya’da Anadolu Gazetesi’, Antalya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti‘nin bir organı gibi çalışır. Haydar Rüştü Bey, ateşli makalelerle halkı cepheye yardıma, köylünün eğitimine, köyde salgın hastalıklarla mücadeleye çağırır.

19 Aralık 2020, Antalya Anadolu Gazetesi’nin 100’üncü kuruluş yıldönümüdür.

Kurtuluş Savaşı’nda kalemi ile emperyalistlere ve işbirlikçilerine karşı ölümü bile göze alarak mücadele eden başta İzmirli şehit Gazeteci Hasan Tahsin olmak üzere, gazeteci Haydar Rüştü Öktem ve tüm basın şehitlerimizi saygı ile anıyorum.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres