SON HABERLER :
Engerek yılanını plastik kovayla yakaladı Göktepe Yaylası'nın yolları açılıyor Kamyonetle midibüs çarpıştı: 2 yaralı Karantinadan çıkan mahalleye destek Korona virüste son 24 saat
At izi, it izi...
Antalya Ekspres

 

İzmir’in en büyük sıkıntısı, 1970’li yıllarda kente sonradan eklenmiş gecekondu bölgeleridir.

Bu bölgelerde o yıllarda temizlik işlerine bakan, çöp toplayan eşekler vardı. Bu güzel gözlü cefakâr hayvanlar o kente yamalanmış sokaklardaki o dik yokuşları tırmanır, sağrılarındaki küfelere doldurulan çöpleri aşağı taşırlardı. Çünkü yüzlerce metre uzunluğundaki o yokuşu ancak eşekler tırmanabilirdi.

Osokaklar o tarihte öyleydi, bugün de aynı. Şimdi çöpler nasıl taşınıyor bilmiyorum.

Eşeklerin sahiplerine de bu hizmet karşılığında bir ücret ödenirdi. Yani bu eşekler belediyenin kadrolu temizlik işçileriydi. 1’in 1’ine inen yüksek dereceli kadrolu eşekleremekli olmayı hak ederlerdi.

Emekli ikramiyesi ise ölünceye kadar güzel bir adada emek elden su gölden yaşamaktı.

Bu eşekler emekli olduklarında Çeşme denizi açıklarındaki Eşek Adası’nda istirahate gönderilirdi. Eşekler ömürleri boyunca göremedikleri en güzel yemekleri bu adada yerlerdi. Zira Çeşme’deki oteller her gün atık yemekleri bu adaya taşırlardı. Eşekler yemek kokusunu bir deniz mili öteden alarak ada sahiline inerlerdi.Yemek geldiğini bilirlerdi. Günümüzün tuhaf, trajik, komik ortamında, bir‘mekkâre’fıkrası geldi aklıma.

Eşek olmak Osmanlı döneminde de sıkıntıydı!  Eşeklerin o dönemdeki adı mekkâre idi. Mesela seferberlik dönemlerinde, at, deve, katır gibi güçlü hayvanlar, bir emirle ordu birliklerine dâhil edilirmiş. Hayvanların sahiplerine de bu devlet hizmeti karşılığında, bir para ödenirmiş. Bu hizmete alınarak eşek gibi çalıştırılan tüm yük hayvanlarına da ‘mekkâre’ denirmiş.

Tilkinin biri yel gibi hızla gidiyormuş. Sansar da ardından merakla, soluk soluğa yetişip, “Neden bu kadar telaşlısın tilki dostum, bir şey mi oldu” demiş, “Sorma” demiş, tilki, “Yeni bir sefer ilan edilmiş. Yeniçeri ağası mekkâre hazırlıyormuş. Ben buralarda duramam gayrı!” Sana ne oluyor yahu” demiş, sansar, “Sen, at değilsin, deve değilsin, katır değilsin”.  “Ah ah sen durumu hiç bilmiyorsun” demiş tilki; “Tozdan dumandan ferman okunmuyor.Kimin ne dediği, ne yaptığı belli değil. Beni bir yakalarlar ise tilkiliğimi ispat edene kadar, post elden gider.”

Aman dikkat!

At izinin it izine karıştığı bir ülkede yaşıyoruz.

Postu kaptırmayın.

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres