SON HABERLER :
Kepez'de çocukların sünnet heyecanı Başkan Uysal: Hayalimiz dünyayla buluşmak Tarım Kredi Korkuteli'nden vişne aldı Sahildeki çöpler toplanıp sergilendi Akdeniz Üniversitesi'nde hijyen eğitimi
Atatürk’ü anlamak
Antalya Ekspres

Cumhuriyet'in ilanından sonra, İstanbul'da bir kabul verilir.Bu kabule tüm dünya ülkelerinin elçileri ve ataşeleri davetlidir.Davette, İngiliz Ataşesi genç bir binbaşı,Atatürk’e sert bakmaktadır.Atatürk,bu bakışın ne anlama geldiğini öğrenmek için yaverini görevlendirir.Yaver İngiliz ataşenin yanına gider, kısa süre sonra Mustafa Kemal'e döner ve “Paşam; Size neden ters baktığını sordum, o dabanaÇanakkale'de babasını öldürdüğünüzü söyledi”der.Bunun üzerine Mustafa Kemal şöyle der:“Git sor bakalım ona, babasının Çanakkale'de ne işi varmış?”

***

Toprak kanla alınır...

Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından Rusların saldıracağı dedikoduları yayılır. Yabancı bir gazeteci de aklınca Atatürk'ü köşeye sıkıştırmak için sorar;“Ruslar ülkenize girip hakları olduğunu düşündükleri toprakları almak için hazırlık yapıyorlarmış, siz ne diyeceksiniz?”
Mustafa Kemal Atatürk cevap verir:“Toprak lafla değil kan ile alınır. Kendine güvenen gelebilir.”

***

Koltuk sevdası...

Atatürk Konya'da çok tutulan bir şeyhi çağırır ve ona milletvekilliği teklif eder.Fakat "Sakalınızı kesmeniz gerekiyor, usulen!"der.Şeyh 1 hafta sonra hazırdır. Sinekkaydı vaziyette, Meclis'e girer.Atatürk der ki: “Bir koltuk sevdası için sakalını, arkasına taktığı inananlarını satan biri, ülkesini kaç paraya satar?" Şeyhin milletvekilliği düşürülür.

***

Ev sahibi biziz...

İstanbul’un işgal günleri, yabancı generaller Pera Palas Salonu’nda oturmaktadır.Mustafa Kemal dikkatlerini çeker. Kim olduğunu sorarlar.‘Mustafa Kemal’ denir. Onlar için Mustafa Kemal Birinci Dünya Savaşı’nın en ünlü şahsiyetlerinden biridir. Yabancı dillerde yazılan kitaplarda adını duymuşlardır. Kendisine haber göndererek masalarına davet ederler. Mustafa Kemal’in cevabı hazırdır;“Burada ev sahibi olan biziz. Kendileri misafirdirler. Onların bu masaya gelmeleri gerekir.”

***

Türkiye’nin geleceğini çalmayın...

İsmet İnönü, Türk Hava Kurumu’nun (THK) bir toplantısından döner ve sıkıntılı bir şekilde Atatürk'ün yanına gider. Atatürk İnönü'ye sıkıntısının sebebini sorar. İnönü, toplantıda THK'nın hesaplarında 40 para eksik tespit ettiklerini ve nedenini bulamadıklarını, soruşturacaklarını söyler. Atatürk İnönü'ye döner ve "Soruşturun, soruşturun. O 40 para, bir gün 40 kuruş, sonra 40 lira, sonra 400 lira olur. Türkiye'nin geleceğinden çalmayın" der.

Atatürk’ü anlamaya, anlatmaya yeter mi?

Ölümünün 81’inci yılında, saygıyla ve özlemle anıyoruz.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres