SON HABERLER :
Hem para, hem iç çamaşırı çaldı Hafta sonu yasağı, Cuma düğünlerini arttırdı DEVA Partisi bir araya geldi Aile içi bulaş, vaka sayısını arttırıyor Aras'ın hastalığına çare bulamadılar
Bahriye Üçok’a saygıyla
Antalya Ekspres

1919 yılında dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Ordu, İstanbul ve Ankara’daki okullarda tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Türk-İslam Tarihi Bölümü’nde yüksek öğrenim gördü. Diğer yandan Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’ne devam ederek bu bölümü de bitirdi. Yıllarca lise öğretmenliği yaptı. 

Yüksek öğrenim gördüğü Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi oldu. Aynı zamanda bu fakültenin ilk kadın öğretim üyesiydi. İslam dinini, çağdaş, gerçekçi ve dinin öngördüğü hoşgörü ile yorumlayan fikir ve düşüncelere sahipti. Her koşulda bu düşüncelerini yazdı ve savundu. Türkiye’de dinde aydınlanmanın öncüsü olarak bayrağı ilk taşıyan kadın bilim insanıydı.

‘İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar’ adlı çalışmasıyla doçent oldu. Arapça ve Farsçayı iyi derecede biliyordu. Kur’an-ı Kerim’e bağlı kalarak İslam dinini çağdaş, gerçekçi ve dinin özünde bulunan hoşgörüyle yorumladı. Bu nedenle 1960’lı yıllardan itibaren tehditler almaya başladı ve kendini güvende hissetmediği için akademik çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. 1971 yılında siyasete atıldı. Siyasi tercihini CHP’den yana yaptı. Milletvekili, senatör oldu. 

Katıldığı toplantılarda sık sık laiklik, kadın hakları ve irtica tehlikesi üzerinde durdu ve ‘Laikliğin savunucusu ilahiyatçı’ olarak tanındı. Fransızca, Arapça ve Farsça bilen Üçok, “İslam’dan Dönenler”, “Yalancı Peygamberler” ve “İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar” adlı üç kitap yayınladı.

‘İslam’da örtünmenin ve oruç tutmanın zorunlu olmadığı’ iddialarına dayanan açıklamalarından sonra büyük tepkiler ve tehditler almaya başladı.

6 Ekim 1990 günü Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Köroğlu Caddesi’nde bulunan evine ulaştırılan ve gönderici olarak İlmî Araştırmalar Vakfı’nın göründüğü kitap paketini saat 16.30’da aldı. Bomba olabileceği şüphesiyle paketi kapısının önünde açmaya çalışırken yanında kızı Kumru Üçok vardı. Aldığı ölüm tehditleri nedeniyle tedirgindi. Paketi kapının önünde açmak istedi ve kızına “Sen benden uzak dur!” dedi. Paketin içine yerleştirilmiş olan bomba kızı uzaklaştıktan birkaç saniye sonra patladı. Ağır yaralı olarak Hacettepe Tıp Fakültesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. Burada yaşamını yitirdi. Cinayeti İslâmi Hareket adlı örgüt üstlendi. 

Doç. Dr. Bahriye Üçok, katledildiği sırada laiklik raporu hazırlamaktaydı. Atatürkçü, Çağdaş İlahiyatçı ve Kadın Hakları Savunucusuydu. 

Katledilmesinin üzerinden 30 yıl geçti. Onun adını sokaklara, meydanlara verdik.

Oysa bu ülke, Bahriye Üçok’a her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.

Karanlık eller ve onun işbirlikçisi dinciler tarafından katledilen Bahriye Üçok’u 30’uncu ölüm yıldönümünde saygıyla anıyorum.
 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
papara-bets10 giriş adresi-