SON HABERLER :
Büyükşehir'den 81 ilde 81 okula muz Üniversiteli marangozlar Sağanak yağış zor anlar yaşattı Demre’de zehir bulutları! Naldo ilk antrenmana çıktı
Balık!
Antalya Ekspres

Meşhur bir Çin Atasözüdür. Çalışkanlık ve Onur anlamı taşır; “Bana bin balık vereceğine, bir balık tutmasını öğret!”

Balıklar için çok söz söylenir.

“Balık hafızalı” mesela, kimlere yakıştırılır?

“Balık baştan kokar!” ne ifade eder?

Mert kişiler için söylenir: “Balık gözünden, insan sözünden tanınır”

Balıkçıları ve gemicileri koruyan Trapanili Madonna’dır.

İslam dünyasının kutladığı bir Balık Bayramı vardır.

Kuzey Afrika’da Tunus bu işin organizatörü ve sunucusudur. Fener alayı düzenlenir, konserler verilir, animasyon gösterileri yapılır. O günlerde balık lokantaları halka ucuz balık yeme fırsatı verir.

Sicilya Adası'ndaki Trapani kentinden gelen göçmenler Tunus’ta ‘Küçük Sicilya’ dedikleri Halk el-Vadi'de kurdukları kiliseden ‘Trapanili Madonna’ ikonunu çıkartırlar. Sokakları dolaştıktan sonra o İkon yerine konur. Bu gelenek 1909’dan beri yaşatılır.

111 yıllık bir gelenek! Bu törenlere, Halk el-Vadi'de yaşayan Müslüman, Yahudi ve Hıristiyan tüm dinlerden halklar katılır. Bu bir turizm kafasıdır. O günlerde Tunus’a yüzbinlerce turist sadece bu kutlamaları izlemek için gelir.

1979 yılında Kumkapı’da bir grup balıkçı da Balık Bayramı kutlaması yapmış ve İstanbullulara o gün 2,5 ton palamut dağıtılmıştı. Bu ritüel devam ediyor mu bilmiyorum. Örneğin, Balık Bayramı bir turizm destinasyonu olabilir mi?

Balık üretimimiz dünya üretiminin binde 5’i kadar (750 bin ton) Dünya üretimi yaklaşık 150 milyon ton, bunun 42-45 milyon tonunu Çin tek başına üretiyor. Onu Peru, Japonya, Amerika, Şili, Norveç ve Tayland izliyor. İstanbullular karides, ahtapot ve kalamar tüketiminde birinci sırada. Doğu ve Güneydoğu’da balık tüketimi 1 kilonun da altında. Karadenizliler kişi başına yılda 25 kilo balık tüketiyor, 3 büyük şehir ortalaması 16, Türkiye ortalaması ise 7,6 kilo.

Balıkla ilgili sözler...

- Balık kavağa çıktığında, kösenin sakalı çıkar

­- Balıkçının parası bol, karısı duldur.

- Kaçan balık büyük olur, kaçamayan ızgara.

- Küçük balık ölünceye kadar büyük balık olmayı ümit eder.

- Balık oltayla, insan tatlı dille avlanır.

- Balık ve konuk üç günde kokar.

- Cambaz ipte, balık dipte gerek.

- Büyük balık dipte yüzer.

- Büyük balık küçük balığı utar.

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir usta, denize açılan balıkçılara kitabında nasıl seslenirdi?

“Aganta Burina Burinata”

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres