SON HABERLER :
Kepez'de çocukların sünnet heyecanı Başkan Uysal: Hayalimiz dünyayla buluşmak Tarım Kredi Korkuteli'nden vişne aldı Sahildeki çöpler toplanıp sergilendi Akdeniz Üniversitesi'nde hijyen eğitimi
Başöğretmen Atatürk
Antalya Ekspres

Osmanlı döneminde; ‘Üçgen’eMüselles, ‘Alan’a Mesaha-i Sathiye, ‘Dik Açı’ya Zaviye-i Kaime, Yüksekliğe; İrtifa derleMesela şu cümleyi Türkçeleştirebilir misiniz?

“Bir müsellesin mesaha-i sathiyesi, kaidesinin irtifaına hâsıl-ı zarbininnıfsına müsavidir.”

Bugün anlaşılır haliyleTürkçesi şu: “Bir üçgenin alanı, taban uzunluğu ile yüksekliğinin çarpımının yarısına eşittir.”

Bundan 91 yıl önce Türk Alfabesi kabul edildi. Harf Devrimi'ni başlatan yasanın kabulü ile eğitimde ve resmi alanlarda Arapça terkedildi. Bu işler halkı korkutarak, tehdit ederek, insanları ötekileştirerek yapılmadı. İşin başında Mustafa Kemal Atatürk vardı.

Atatürk’ün elinde tebeşir Latin harflerini kara tahtada vatandaşlara gösterirken çekilen fotoğrafını bilenler bilir. Peki, Atatürk’ün geometri kitabı yazdığını kaçımız biliyoruz? Dolmabahçe Sarayı’nda yazdığı 44 sayfalık geometri kitabı sayesinde bugün geometri terimlerini anlayabiliyoruz. Osmanlıca terimlerin ezberlenme ve öğrenme güçlüğüne son veren Atatürk’ün geometriye katkıları da oldukça büyük olmuştur.

Bu geometri kitabı1937 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yazar adı belirtilmeden yayımlanır. Aynı yıl Atatürk, Türk Dil Kurumu’nun daha önce kullanılmakta olan ve çeşitli bilim dallarına ait terimleri Türkçe terimler ile yeniden düzenleyerek Türk dilini yabancı dillerin etkisinden kurtarma çalışmalarına başladığını ilan eder. Böylelikle okullarda eğitim Türkçe terimlerle basılmış olan kitaplarla başlar ve Türk kültür hayatında önemli bir adım atılmış olur.

Bugün hemen her alanda, bilimde, eğitimde, sanatta, hatta sporda matematik, geometri kullanılıyor. Ben değil bilim öyle diyor.

Kendisine “Gazi Mustafa Kemal” diye seslenen, O’nun “Ben yanlış da söylesem bilim ne derse ona inanın” diyen yanını hiç dillendirmeyenleredir sözüm.

O’ndan sadece bir savaşa katılmış ve gazi olmuş sıradan bir vatansever olarak söz etmeye, “Gazi Mustafa Kemal” diye hitap etmeye ne kadar devam edebilirsiniz?

Selam sana başöğretmen...

Selam sana Mustafa Kemal Atatürk.

24 Kasım Öğretmenler Günü geliyor.

Atatürk’ün gösterdiği yol ışığınız olsun.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres