SON HABERLER :
Manavgat'ta aynı bölgede yine yangın çıktı! Hurda eşyalardan fare kapanı yapıyor Bebek 'Ömer Özkan' doktorunun kucağında Büyükşehir'den örnek tasarruf modeli Popülasyonu artırmak amacıyla yetiştirildiler
Bayram niyetine
Antalya Ekspres

İki komşu ülkenin hükümdarları özel günlerde birbirlerine zekâ pırıltısı olan armağanlar göndererek üstünlük sağlamaya çalışırlarmış. Hükümdarın biri heykeltıraşını huzuruna çağırmış ve ondan bir karış yüksekliğinde, altından ve birbirinin tıpa tıp aynı olan üç insan heykeli yapmasını istemiş. Fakat heykellerin arasında bir fark olacak, bu farkı da sadece kendisi ve heykeltıraş bilecekmiş. Heykeller hazırlanmış. Doğum gününde komşu ülkenin hükümdarına gönderilmiş. Heykellerin yanına da bir mektup konmuş:

"Doğum gününü bu üç altın heykelle kutluyorum. Bu üç heykel de, birbirinin tıpa tıp aynısı gibi görünebilir. Ama içlerinden biri, diğer ikisinden çok daha değerlidir. O heykelin hangisi olduğunu bulunca bana haber verir misiniz?"

Hediyeyi alan hükümdar çok memnun olmuş.  Merakla heykelleri tarttırmış. Üç altın heykel gramına kadar eşit çıkmış. Boyları ve genişlikleri de aynı!  Hükümdarın merakı daha da artmış. Ülkesinde sanattan anlayan ne kadar insan varsa çağırtmış. Ama hiçbiri heykeller arasında bir fark görememiş. Sonunda hükümdara zindandan bir genç haber göndermiş. Salıverilmesi karşılığında farkı bulacağını söylemiş. Hükümdar bu istek karşısında şaşırmış ama çaresiz genci yanına çağırtmış. 

Genç çok ince bir tel getirilmesini istemiş. Teli birinci heykelciğin kulağından sokmuş, tel heykelin ağzından çıkmış. İkinci heykele de aynı işlemi yapmış, tel bu kez diğer kulaktan çıkmış.  Üçüncü heykelde de, aynı tel kulaktan girmiş ama hiçbir yerden dışarı çıkmamış.

Ancak telin sığabileceği bir kanal, kalp hizasına kadar iniyor, oradan da öteye gitmiyormuş. Yani tel, kalpte kalıyormuş.

Buna tanıklık yapan hükümdar, heykelleri gönderen komşu hükümdara farklı olan heykeli bulduğunu ve neden farklı olduğunu şöyle anlatmış:

"Kulağından gireni, ağzından çıkartan insan makbul değildir. 
Kulağından giren diğer kulağından çıkıyorsa o insan da makbul değildir. En değerli insan, kulağından gireni, yüreğine gömen insandır.” 

Güzel bir anlatı değil mi? 

Kulağından gireni ağzından çıkaranların azalması, kulağından gireni yüreğine gömen insanların çoğalması dileğiyle.

* * *

Tanrı Zeus tilkinin zekâsına ve becerikliliğine hayranmış. Onu hayvanlar kralı ilan etmiş. Ama Zeus'un aklı karışmış; "Bu hayvanı böyle yükselttik ya; bakalım huyu, suyu değişti mi, tamahından vazgeçti mi?" diye merak etmiş.

Tilki kral, tahtırevanına kurulmuş geçerken, Zeus bir böceği uçuruvermiş. Tilki, böceği görünce dayanamamış, halini, yerini, şanını düşünmeden yerinden fırlamış, ille de böceği yakalamak istemiş. Zeus bunu görünce kızmış ve krallığı tilkinin elinden almış.

Ne demişler; "Soysuzu giydir kuşat, istediğin kadar yükselt; huyunu asla değiştiremezsin.”

Bayramınız kutlu olsun...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found