SON HABERLER :
Katilden kan donduran ifade Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Şehit polis gözyaşlarıyla uğurlandı Başkan Böcek'in klinik seyri stabil Kent Araştırmaları Merkezi tarihi binaya geçecek
Bayramlık
Antalya Ekspres

Keçecizade Fuad Paşa... Tanzimat döneminin ‘En Avrupalı’ devlet adamı. Osmanlı-Avrupa bütünleşmesinin başrol oyuncusu.Avrupa’nın Osmanlıya bakışını değiştiren bir Sadrazam (Başbakan). Hariciye Nazır(Dışişleri Bakanı). Fransız eğitimi almış bir tıbbiyeli. Devlet ekonomisini yöneten bir ekonomist. Çok yönlü bir devlet adamı.Nükteleri ile de ünlübir gönül adamı...

Keçecizade Fuad’ın kişiliğini gösteren nüktelerinden küçük bir demet hazırladım.

Bayram şekeri niyetine...

***

Keçecizade Fuad Paşa, bir yurtdışı ziyaretinde ayağa kalkmadığı için alaycı bir şekilde ‘Sorun bakalım kendisini Kanuni mi zannediyor!’ diyen krala büyük bir zarafetle şu cevabı gönderir:

‘Haşa, eğer ben Kanuni’nin sefiri olsaydım, sizin kralınız benim olduğum yere, benden izin almadan girebilir miydi?”

***

Kendi yetiştirdiği devlet adamı Hurşit Paşa’ya vezirlik rütbesi vermiş. Daha sonra Şam Valiliği’ne atamış. Hurşit Paşa’nın halkta yarattığı hoşnutsuzluklar kulağına gelince pişmanlığını şöyle dile getirmiş;

“Cenab-ı Hak’ka her yaptığımın, her tasarrufumun hesabını veririm. Ama ‘Hurşit Paşa’yı nasıl Vali, Vezir yaptın’ diye sorarsa buna cevap bulamam.”

***

Sultan Abdülaziz Paris’te iken ziyarete gelecek olan imparatorun gecikmesi üzerine hiddetlenerek söylenmeye başladığında Fuad Paşa, saraya koşup uygun bir dil ile imparatora beklenmekte olduğunu bildirir. İmparator uygunsuz bir kelime söyler. Kapının dışında bekleyen Fuad Paşa’nın bu kelimeyi duyduğunu anlayınca da, “Rica ederim işittiğiniz bu sözü Zat-ı Şahane’ye söylemeyiniz’der.

Fuad Paşa nükteyi patlatır;“Aman efendim, Ondan işittiğimi size söylüyor muyum ki, sizden işittiğimi ona söyleyeyim?”

***

Bir toplantıda salondaki Avrupalı kadınlardan biri Fuad Paşa’ya Müslüman olarak kaç karısı olduğunu sorar. Fuad Paşa şu cevabı verir:

“Sizin kocanız gibi iki tane. Yalnız aramızdaki fark şu; Kocanız birini saklar, ben saklamam!”

**

Bayramınız kutlu olsun...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres