SON HABERLER :
Diş Hekimliği Fakültesi, mezunlarını verdi Çevreci Komşu Kart, sağlık hizmetinde de kullanılacak Kumluca Devlet Hastanesi, 2023 yılında hizmete açılacak Otomobille çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı Finikeliler, Cumhuriyet Meydanı’na kavuşuyor
Biat!
Antalya Ekspres

İnsanoğlu yüzyıllardır tanrıya dönüştüreceği varlıklara ihtiyaç duymuş. Bunun örneklerini uzak ve yakın tarihimizde bolca gördük. Bu kutsal varlık politikacı da olmuş, asker de.

Film yıldızı, dolandırıcı ve sporcu da olmuş. Hatta aziz ve amansız haydut da olabilmiş.

İnsan denilen varlık o tanrıyı çok sevdiğinden doğmamış bu ihtiyaç; Korku, güce dayanma ve güçlüden yana olma ihtiyacı. Yani biat etme.

Popülerliğin sunaklarına oturtulan ve adeta tapılan bu kişiler Fransızların deyimi ile aslında yeryüzü için birer Kutsal Canavar’dır.

Bunlar, insanlığı felakete, milyonlarca insanı ölüme götüren kutsal canavarlar!

Nobel ödüllü yazar Elias B.Canetti’nin iki önemli yapıtı bulunuyor.

Biri “Körleşme”, diğeri de “Kitle ve İktidar”

Canetti Nazi faşizminin ayak seslerini Körleşme adlı romanla duyurur.

Kitle ve İktidar’da ise bir "iktidar" simgesi olan Hitler’e bağnazlık derecesinde itaat eden kitlenin iktidarla birlikte birbirlerini nasıl çoğalttıklarını sosyolojik yönden inceler, irdeler.

İnsanlar arasında "emir" ve "itaat" ilişkisinin nasıl biçimlenerek saldırganlık mekanizmalarına dönüştüğünü bu kitapta görürsünüz. Sonucunda emredilen kişide bir itaat saplantısı oluşur. Düşünme, yargılama ve karar verme güdüleri yok olur.

Okumanızı öneririm.

***

Kul Nesimi bir şiirinde der ki?

Hâr içinde biten gonca güle minnet eylemem.
Arabi Farisi bilmem, dile minnet eylemem.
Sırat-i müstakim üzre gözetirim rahimi.
İblisin talim ettiği yola minnet eylemem.


***

Şiirlerinde özgür ve sınır tanımaz bir bilge. Dünyayı, insanı, var oluşu kendi aklıyla tanımlayan, çağını aşarak evrenselliğe ulaşan fikir adamı.

Ömer Hayyam da yaklaşık bin yıl önce şuna işaret etmiş;

 “Celladına âşık olmuşsa bir millet

İster ezan ister çan dinlet

İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet

Müstahaktır ona her türlü zillet”

Anlayana!                              

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found