SON HABERLER :
Üniversiteli marangozlar Sağanak yağış zor anlar yaşattı Demre’de zehir bulutları! Naldo ilk antrenmana çıktı 500 yıllık ambarlar koruma bekliyor
Bilim insanlığı!
Antalya Ekspres

Tarih ve politika bilimcisi Floransalı Makyavel'indir şu sözler: "İnsanlar akıl bakımından üç çeşittirler: Kendiliğinden anlayanlar, kendilerine açıklanan şeyleri anlayanlar, Ne kendiliğinden, ne de başkalarının aracılığıyla açıklananları anlayanlar."

İçinde bulunduğumuz dönemdir bu: Anlayamama!

Peyami Safa, "Kişinin isteği, şahsiyetini ortaya koyar" demiş, “Nasıl” sorusuna da şu veciz sözlerle yanıt vermiş:

"Ne istediğinizi söyleyin, ne olduğunuzu haber vereyim.

Bir darı tanesi mi istiyorsunuz? Siz bir serçesiniz.

Bir kuzu mu istiyorsunuz? Siz bir kurtsunuz.

Bir zafer mi istiyorsunuz? Siz bir kahramansınız." 

Televizyonların gündemle ilişkisi olmayan oturumlarında rektör, profesör, doçent, öğretim üyesi gibi bilim insanları ile her konuda strateji beyan eden kişileri izleriz. Bu kişiler, terörle mücadeleden tutun da, ekonomi sorunlarına kadar her konuda fikir beyan ederler. Bunlar, iktidarın izlediği yöntem ve usulleri eleştiren muhalif fikirlere de bilim, sosyoloji, akıl ve mantık çerçevesinde cevap vermez, iktidar partisinin sözcülüğünü yaparlar. Bu kişilerin neyi, neden, nasıl temsil ettikleri bilinir ama bu tutumları bağlı bulundukları eğitim kurumları için kara bir leke değil de nedir? Bu bilim insanlarının düştükleri durum gerçekten trajikomiktir! Bana öyle geliyor.

Bu bilim insanları bazı oturumlarda hâkim-savcı cüppesi giyerek, devam eden mahkemeler konusunda ahkâm keserler, suçu ispatlanmamış kişileri mahkûm ederler. İnsanlık suçu işlerler.

Demokratik ülkelerde hâkim ve savcılar iktidar yandaşı olmadığı gibi bilim insanları da siyaset konuşmaz. İnsanlık bu iki kuruma saygısını ve güvenini kaybederse o ülkede işler kötüye gider, demokrasi çığırından çıkar.

Dönemin nizamını sorguladığı ve eleştirdiği için baldıran zehri içtirilerek öldürülen Sokrates’in yaklaşık 2500 yıl sonra, kurulan bir mahkeme ile yeniden yargılandığı ve suçsuzluğunun ilan edildiğini hatırlatalım.

"Bir şeyleri değiştirmek isteyen insan, önce kendisinden başlamalıdır" diyen Sokrates, vicdan ve izan yoksunu bir yargılamayla öldürülmüş bir filozoftur. 
Kendisini yargılayanlar için Sokrates; "Haksızlığa uğramak, haksızlık yapmaktan iyi, haksızlık yapmak, haksızlığa uğramaktan daha acıdır. Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez demiştir.

TONGUÇ

Atatürk’ün önderliğinde kurulan Köy Enstitülerinin Hasan Ali Yücel’le birlikte kurucusu olan İsmail Hakkı Tonguç’un bugün 60’ıncı ölüm yıldönümü. Cumhuriyet’in en büyük eserlerinden biri olan Köy Enstitüleri’nde önce kız/erkek karma eğitim sonlandırılmış, daha sonra karşı çıkanlar, bu kurumları ‘faşist veya komünist eğitim yeridir’ diye karalamışlardır. Baskılar, sürgünler, dışlamalar bu okullar kapanıncaya kadar sürmüştür. Toplumcu, üretken yapı yok edilmiştir. Okuma yazma oranını yüzde 10’dan yüzde 25’e yükselten, bugünkü ezberci eğitim yerine uygulamalı eğitim öngören Köy Enstitüleri’ni kapatan zihniyeti bir kez daha kınıyor, Köy Enstitüleri’nin kurucusu İsmail Hakkı Tonguç’u saygıyla anıyoruz.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres