SON HABERLER :
Alanyaspor-Denizlispor: 3-2 CHP Antalya İl Başkanı Bayar görevden alındı Antalya'da otelde korona virüs tedbirleri unutuldu      Ekipler kaçak avcılara göz açtırmıyor  Başkan Böcek aylar sonra ilk kez mecliste
Bir demet cesaret
Antalya Ekspres
Uygarlık, çağdaşlık, demokrasi, adalet ve insan hakları alanlarında ‘Güneşin doğuşunu gerçekleştireceklerine inananlar’ için “Cesaretlerini bir demet çiçek gibi sundular” der gazeteci-yazar Okan Yüksel, tarihte suçsuz yere idam edilenlerin uzun bir çetelesini tuttuğu ‘Kazanacağız’ adlı yazısında. 

Sabahattin Ali, Nazım Hikmet, Cemal Süreya ve daha niceleri güneşin doğuşunu gerçekleştirmek kavgasıyla bizlere cesaretlerini bir demet çiçek gibi sunan aydınlarımızdır.

Tarihte, yargılı ve yargısız yüzlerce aydın idam edilmiş; ipe, elektriğe giderken suçsuzluklarını haykırmışlardır. Ethel ve Julius Rosenberg çiftinin idam edilmeleri gibi Amerika için, insanlık tarihi için kara bir leke olan yargılamalar da yaşanmıştır.

Ethel ve Julius Rosenberg çifti, Amerika'da deli saçması delillerle Rus casusu olarak suçlanıp idam edildi. Yalancı tanıklar ve içi boş delillerle ölüme gönderildiler. 1950'de başlayan Kore Savaşı, o günkü Sovyetler Birliği ile süren soğuk savaş ve ABD'de başlayan komünist avından Rosenberg çifti de nasibini aldı.

İdamlarından önce Rosenberglere komünist olduklarını itiraf etmeleri halinde idamlarının durdurulacağı ve çocuklarına kavuşacakları söylenir. Ancak Rosenbergler suçsuz olduklarını yinelerler ve şöyle haykırırlar:

"Peki ya suçsuzluğumuza inanan onca insan, onlar da bizim çocuklarımız değil mi? Satar mıyız hiç onları?"

Bu olay dünyada milyonlarca Rosenberg hayranını ayağa kaldırdı.

Melih Cevdet Anday ‘Anı’ adlı şiirini Rosenberglere ithaf etmiştir ama zamanla şiir, tüm suçsuz yere cezalandırılıp idam edilenlerin şiiri olmuştur.

“Bir çift güvercin havalansa/ Yanık yanık koksa karanfil
Değil bu anılacak şey değil/ Apansız geliyor aklıma.
Neredeyse gün doğacaktı/ Herkes gibi kalkacaktınız.
Belki daha uykunuz vardı/ Geceniz geliyor aklıma.
Sevdiğim çiçek dalları gibi/ Sevdiğim sokak adları gibi.
Bütün sevdiklerimin adları gibi/ Adınız geliyor aklıma.
Rahat döşeklerin utanması bundan/ Öpüşürken o dalgınlık bundan
Tel örgünün deliğinde buluşan/ Parmaklarınız geliyor aklıma
Nice aşklar arkadaşlıklar gördüm/ Kahramanlıklar okudum tarihte
Çağımıza yakışan vakur, sade/ Davranışınız geliyor aklıma
Bir çift güvercin havalansa/ Yanık yanık koksa karanfil
Değil unutulur şey değil/ Çaresiz geliyor aklıma”

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found