SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
Bir ışık..
Antalya Ekspres

Adana’da, posta memuru Ali Rıza Beyin oğlu olan Mustafa, sessiz ve sakin bir çocuktur. Kendinden önce 6 kardeşi de öldüğü için aile üstüne titrer. Adana sıcaktır yaz geceleri, damda uyur Adanalılar. Mustafa bir gece damdan düşer. Hastalanır. Ali Rıza Bey, Mustafa’dan pek ümitli olmadığı halde gittiği yere kadar diyerek okula yazdırır. Daha ilkokul 2’nci sınıftayken kara tahta başında çözdüğü en zor matematik problemleri yüzünden öğretmeni şaşkınlıktan sınıfta bayılır. Şaşkınlığı Mustafa’nın üstün zekâlı olmasındandır! Okula defter kitap taşımadan giden o yoksul çocuğu Mustafa, mühendis mektebini kazanır. Yurt dışında doktora eğitimine gönderilen ilk Türk bilim insanıdır. İsviçre’ye ilk gidişinde yabancı bilim adamlarının küçümseyen bakışlarla ona ilk sorusu şu olur; “Siz matematik ve fizik bilir misiniz?” Bu soruya cevap vermez Mustafa! İsviçre’de bir köprü yıkılır, aynı bilim adamları köprünün neden yıkıldığını araştırırlar bir türlü bulamazlar. Ertesi gün Mustafa, kendisine “Siz matematik ve fizik bilir misiniz?” diyenlerin önüne bir kâğıt bırakır. Bilim insanları, kâğıtta yazılanları dikkatlice hesaplayınca köprünün neden yıkıldığını anlarlar ve yaptıklarından utanırlar.

İki yıl sonra Mustafa İnan memleketine dönmek istediğini söyleyince bırakmak istemezler. Mustafa İnan onlara döner ve “Siz matematik ve fizik bildiğinden emin olmadığınız birisine nasıl bu teklifi getirirsiniz?” diyerek kapıyı çarpar ve ülkesine döner.

Mustafa İnan, kendisine yapılan bakanlık teklifini kabul etmez. Bir tek amacı vardır; bilim adamı Mustafalar yetiştirmek.

Mustafa İnan’ın yaşı ilerlemiştir, çok hastadır; Kan kanseri olmuştur. Eşinin “gitme” ısrarlarına rağmen üniversitesine gider her gün, otobüse ve dolmuşa binerek. Akşam geç saatlerinde eve döndüğünde bitkindir. Kendisini üzüntü ile karşılayan Jale hanıma şöyle der; “Bugün dersime 3 yeni genç geldi”

Parası olmadığı için yurt dışına tedaviye gidemez. Üniversite yönetimi durumdan haberdar olunca toplanır karar alır. Çağırırlar Mustafa İnan’ı, “Seni üniversitenin parasıyla tedaviye göndereceğiz” derler. Mustafa İnan, teklifi anında reddeder. “O para Mustafaların” der. Ailesinin kıt olanaklarıyla Mustafa İnan tedavi için Almanya’ya gönderilir. Fakat geç kalınmıştır. Mustafa İnan hastanede vefat eder. Aile yine etraftan güçlükle temin ettiği para ile cenazeyi Türkiye’ye getirir. Ankara-İstanbul, İstanbul-Ankara arasında seyahat ederken Kocaeli yakınında, Gültepe, Kocatepe tünellerinin arasındaki viyadüğün üstündeki şöyle bir yazı göreceksiniz; ‘Prof. Dr. Mustafa İnan Viyadüğü’

Bu tabelanın önünden bu değerli, saygın bilim adamımızı minnetle anarak geçin lütfen.

O tünellere girerken “karanlığa karşı farlarınızı yakın” uyarı levhasını göreceksiniz.

Karanlıkta kalmak istemiyorsanız bir ışık yakın siz de.

Mustafa İnan’ın şu sözleri ile yazıya noktayı koyalım;

“Dürüst oluşumu da gözümde büyütmedim; bu bir bünye meselesidir. Bazı bünyelere doğru yoldan ayrılmak dokunur.”

***

Sevdiğim sözler; ‘Ne hoş bir güzelliği vardır; hafif adımlarla, dünyadan gülümseyerek geçenlerin. Kimseye bir kötülüğü dokunmadan yaşayanların, onurlu bir yaşamı seçenlerin’

Virginia Woolf

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres