SON HABERLER :
'Can dostları unutmuyoruz' 846 milyon 606 bin 155 TL toplandı Sosyal yardım ödemeleri evde ödenecek Son 24 saatte 79 kişi hayatını kaybetti Başkan Böcek’ten dayanışma çağrısı
Bir merhaba ile başlasın sevmek
Antalya Ekspres

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü.

Bir günlüğüne sosyal medya hesaplarını kapatanlar var!

Şöyle yazmış mesela bir kadın meslektaşım;

“Sevgili/Sevgi yarıştırma günü. Ne kadar âşık olduğunu duyurma kampanyası başladı.Bana yarına kadar izin!”

Sevgisiz emekler, emeksiz sevgiler!

Sait Faik Abasıyanık'ın ‘Alemdağ’da Var Bir Yılan’adlı öyküsünde geçer; "Yalnızlık dünyayı doldurmuş. Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey.”

Büyük aşkların adamıNazım Hikmet ne güzel tarif etmiştir sevmek/emek/yürek ilişkisini;“Sevmek için yürek, sürdürmek için emek gerek.”

Bugün böyle bir sevgi görüyor muyuz?

Cengiz Aytmatov’un ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ adlı romanından yapılan filmde geçer şu söz: “Sevgi emek ister.”

Gazeteci yazar Okan Yüksel’e göre “Sevmek zor zanaattır. Sevdiğine sevda şiirleri okumak, sevda türküleri söylemektir. Hem de bir gün değil, her gün.”

Usta şairAttila İlhan’ın en büyük umudu“insana sevgiyi yaşatmak!”... “Sevmek insanın yüreği kadar /küçükse büyüğünü taşıyamazsın yalnızlığı da dene oldu olacak /nasıl yankılanır derinden derine iyi midir kötü mü çıkaramazsın."

Nietzsche’nin ‘Hayat’adlı şiirinde geçen şu dizeler çok etkileyicidir;

“Denizleri seviyorsan, dalgaları da seveceksin,Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin,Uçmayı biliyorsan, düşmeyi de bileceksin.”

***

Sevgi ve Sevmek üzerine yazılmış güzel bir öyküdür;

Ben o çocukları çok sevdim!

Bir profesör, öğrencilerini şehrin kenar mahallelerine gönderir ve o bölgede yaşayan 200 çocuğun durumlarını araştırmalarını ister. Öğrenciler çalışmaları sonucunda değerlendirmelerini açıklar ve bu çocukların gelecekte hiçbir şanslarının olmayacağını dile getirir.25 yıl sonra bir başka profesör tesadüfen bu çalışmayı bulur ve öğrencilerinden o çocuklara ne olduğunu araştırmalarını ister. Öğrenciler, o bölgeden taşınan ya da ölen 20 çocuk dışındaki 180 çocuktan 176'sının olağanüstü bir başarı gösterip, avukat, doktor, işadamı olduklarını ortaya çıkarırlar.Profesör sonuçtan çok etkilenir ve birer yetişkin olan o çocukların hepsi o bölgede yaşadıkları için, her birine ulaşma şansı bulur.O çocukların"O koşullarda nasıl bu kadar başarılı oldunuz?" sorusuna verdikleri cevap şu olur;“Mahalle okulunda bir öğretmenimiz vardı. Onun sayesinde."

Profesör, bu öğretmeni merak eder, hayatta olduğunu öğrenir ve kendisini ziyaret eder. Karşısında yılların yüzüne eklediği kırışıklıklara rağmen hala dinç duran bir yaşlı kadın bulur. Yaşlı kadına bu çocukları kenar mahallelerden kurtarıp, başarılı birer yetişkin olmalarını sağlamak için kullandığı sihirli formülün ne olduğunu sorar.Yaşlı öğretmenin gözleri parlar ve dudaklarının kenarında bir gülümseme belirir.

"Çok basit" der; "Ben o çocukları çok sevdim.''

Siz de yüreğinizibir sevgiye açın.

Bugün, bir çocuğu sevin, sevindirin.

Hediyeniz üşüyen çocuğa kazak, ayakkabı, eldiven olsun.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres