SON HABERLER :
Gazipaşa Kültür Merkezi’nin yolları asfaltlandı Kepez Belediyesi, yetenekli gençleri arıyor Konut satışında Rusya ve Ukrayna vatandaşları ilk sırada Başkan Böcek talepleri karşılıksız bırakmıyor Zararlı böceklerle mücadele için hindi desteği
Bir yudum sevgiye hasret kaldık!
Antalya Ekspres

Bilim adamı Albert Einstein’a göre insanları, ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil gibi kategorilere ayırmak yanlış. O’na göre iki tip insan var; İyi ve kötü.

Peki, insan doğuştan kötü olabilir mi? Böyle bir şey olabilir mi? Temiz doğan ve sonra yaptıkları kötülükler nedeniyle, ya intihar ederek canına kıyan, kanalizasyon çukurunda yakalanarak linç edilen, ya da yaptırdığı sarayın dehlizlerinde kurşuna dizilenleri gördük.

Tarihte ailesinden, çevresinden şiddet görmüş ve sonra dünyanın başına bela olmuş birçok diktatör bu dünyadan geldi geçti, tarihin karanlıklarına gömüldü. Dünyanın en zalim ve sapık imparatoru Caligula’dan Hitler’e, Neron’dan bugün tapılan kutsal canavarlara sayısız örnekler okuduk, duyduk ve gördük.

Dostoyevski bir toplantıda yüksek sesle okuduğu bir şiir nedeniyle Çar tarafından Sibirya’da hapse mahkûm edilir. Hapis cezasını bitirdikten sonra anılarını kaleme aldığı “Ölüler Evinden Anılar” adlı kitabı yazar. Kitapta, hapishanedeki hayatından önce insanları tanıdığını sandığını ama yanıldığını belirtir. Yazar, “Kara Halk” olarak tanımladığı bu kitleyle karşılaştıktan sonra insanları çözümlemeye ve kendi iç dünyasının derinliklerine inmeye başlar.

Dostoyevski hapishanedeki bir köpeğin yanından geçen her mahkûm tarafından tekmelendiğini gözlemler. Köpek mahkûmlardan kaçmadığı gibi yanına bir mahkûm yaklaştığında eğilerek tekmelenme pozisyonu almaktadır. Köpek adeta, ‘Seni çok seviyorum, beni tekmeleyebilirsin!’ demektedir.

Dostoyevski bir gün o köpeğin yanına yaklaşıp başını sevgiyle okşar. Köpek şaşkın şaşkın ona bakar ve hızla yanından uzaklaşır. Kaçarken de acı acı havlamaktadır. O günden sonra köpek Dostoyevski’yi her gördüğünde yolunu değiştirir, ondan kaçar.

Ruhu köleleştirilmiş bu köpek aslında sevgiye açtır.

Bu durum insanlar için de geçerlidir. Hayatları boyunca haksızlığa ve kötü davranışlara uğramış sevgi açları iyi bir davranışla karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilmezler. Bazen kötü davrandığınız insanlar size tapar, bazense iyi davrandıklarınız sizden nefret eder. Böyle insanların gözünde onları aşağılamanız onlar için bir beklentidir. Sizi gözlerinde yüceltirler. Eşit ve iyi davrandığınızda ise onların gözündeki değeriniz birdenbire düşer.

Sevgisiz büyümüş, işkence görmüş, sevgi açlığı çekmiş kişiler sonunda kötü insan, cani, katil olmaz mı?

O nedenle, şairin dediği gibi;

‘Bir insanı sevmekle başlar her şey.’

Çocuklarınızı sevgiyle büyütün, korkuyla değil.

Sevgisiz kalmayın.

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found