SON HABERLER :
Hem para, hem iç çamaşırı çaldı Hafta sonu yasağı, Cuma düğünlerini arttırdı DEVA Partisi bir araya geldi Aile içi bulaş, vaka sayısını arttırıyor Aras'ın hastalığına çare bulamadılar
Borçlanarak nereye kadar büyürüz?
Antalya Ekspres

Şimdi ‘Eskiden’ diye başlayacak olsam, ‘Canım bırak eskiyi’ diyenler ayağa kalkacak. Ama ben ısrar ediyorum, eskiden her şey daha güzeldi, daha doğru ve daha gerçekçiydi yahu! Her şey olmasa bile çok şey! Açıkta, alenen yapılır, kimi kalkar eleştirir, kimi susardı. Bilirdik, duyardık her şeyi. Sosyal medya da yoktu eskiden. 

Neyse sadede geleyim; 

Ekonomide biraz gerçek arayıp bulalım, eleştiri mi haşa! 

Eskiden, ekonomide 5 yıllık kalkınma planları hazırlanırdı. Bu planlar meclise getirilir, oylanır, genelde kabul edilirdi. O planda ne varsa bütçe olanakları ile gerçekleştirilirdi. Yalan, yanlış veya hırsızlık mı oldu, mecliste hesabı sorulurdu. Halkın gözünden hiçbir şey kaçmazdı. Şimdi ise, Kanun Hükmünde Kararnameler, torba yasalar, aylık olmadı, 3 aylık, o da olmadı 3 yıllık planlar. 

Önceki gün, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) beğenen var, beğenmeyen var.  2020 yılı büyüme oranı binde 3! Eh, kötünün iyisi. Son 3 yılın en büyük resesyonunu (durgunluk) yaşıyoruz. Bu kadar büyüme fazla bile!

2018 dünya ekonomik krizi teğet geçti dedik, teğet geçmedi. O yıl, büyük şirketlerin iflas ilanlarını bolca duyduk. Türkiye’nin en büyüğü iflas etti denildiğinde de şaşırmadık! Her şeyi kanıksayan bir toplum olduk. 2019’da iflaslara küçük ve orta boy işletmeler katıldı. Zira bu kuruluşların bankalara borcu çok büyümüştü. Bankacılık Denetleme Kurumu 2018’de KOBİ’lerin bankalara borcunu 540 milyar lira olarak duyurmuştu. 2019’da bu rakam 1 trilyon liraya ulaşmış durumda. KOBİ’lerin büyük şirketler gibi iflas anlaşması lüksleri yok. Onların kepenkleri indirmesi iflasın ilanıdır. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, 42 milyon vatandaşımızın, yani her iki kişiden birimizin bankalara 573 milyar lira borcu olduğunu yayınlamıştı. Borçlarını 72 aya uzatanların borçları katlandı. 2020, 2019 ve 2018’i aratmayacak dedik ama olmadı. Bu kez 2020’de Covid/19 vurdu ekonomiyi. 2020’nin zararı telafi edilemez boyutlarda. Cari açık büyüyor, döviz sıkıntısı had safhada. Yeni Ekonomik Program açıklandı.
 

Sonuçlarını inşallah kısa sürede alırız.

***

Kar amacı gütmeyen bir düşünce kuruluşu var, adı; Economics and Peace Institu (EPI). 163 bağımsız ülkeyi araştırıyor. Ülkelerin ekonomik değerleri ile ve toplumların gelişimini analiz ediyor. Bunu yaparken o ülkenin 23 niteliksel ve niceliksel göstergesini dikkate alıyor. Dünya nüfusunun yüzde 99,7’sini oluşturan 163 ülkede yapılan 2019 yılı araştırma sonuçları şöyle özetlenmiş: En sakin bölge Avrupa ve barışçıl olmayı sürdürüyor. ABD’de işler kötüye gidiyor. 68 ülkenin durumu çok kötü.  Afrika, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da barış ihtimali çok uzak. İzlanda, Yeni Zelanda, Portekiz, Avusturya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Kanada, İsviçre, İrlanda ve Japonya dünyanın en huzurlu ülkeleri. Türkiye, Kolombiya ile birlikte huzurlu ülke sıralamasında, 163 ülke arasında 146’ncı sırada yer alıyor. İran Türkiye’den huzur bakımından 17 basamak daha iyi. En huzursuz ülkeler ise, Rusya, Ukrayna, Suriye, Irak, Sudan, Yemen, Libya, Somali, Afganistan ve Lübnan. Ustanın deyişi ile enseyi karartmayalım.

***

Sevdiğim laflar...

“Akıllı insanlar herkesten ve her şeyden bir şey öğrenirler! Sıradan insanlar sadece kendi hatalarından ders çıkarırlar! Cahiller ise her şeyi bilirler!” (Sokrates)
 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
papara-bets10 giriş adresi-