SON HABERLER :
Otogar Kavşağı'nda tünel çalışması Görme engelliden nafaka için 'nikah tuzağı' iddiası Altın Portakal sinema tırı yolculuğuna başladı   Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı
Böyle lider görülmedi
Antalya Ekspres

Cumhuriyet'in ilanından sonra, İstanbul'da bir kabul verilir.Bu kabule tüm dünya ülkelerinin elçileri ve ataşeleri davetlidir.Davette, İngiliz Ataşesi genç bir Binbaşı Atatürk’e sert bakmaktadır.Atatürk, ne olduğunu öğrenmek için yaverini gönderir.Yaver Mustafa Kemal'e şöyle der:Paşam; Size neden ters baktığını sordum, o dabanaÇanakkale'de babasını öldürdüğünüzü söyledi.”

Bunun üzerine Mustafa Kemal şöyle der:“Git sor bakalım babasının Çanakkale'de ne işi varmış?”

***

Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından Rusların saldıracağı dedikoduları yayılır. Yabancı bir gazeteci de aklınca Atatürk'ü köşeye sıkıştırmak için sorar;“Ruslar ülkenize girip hakları olduğunu düşündükleri toprakları almak için hazırlık yapıyorlarmış, siz ne diyeceksiniz?
Mustafa Kemal Atatürk cevap verir:“Toprak lafla değil kan ile alınır. Kendine güvenen gelebilir.”

***

Atatürk Konya'da çok tutulan bir şeyhi çağırır ve ona milletvekilliği teklif eder.Fakat "Sakalınızı kesmeniz gerekiyor, usulen!"der.Şeyh bir hafta sonra hazırdır. Sinekkaydı vaziyette, Meclis'e girer.Atatürk der ki: “Bir koltuk sevdası için sakalını, arkasına taktığı inananlarını satan biri, ülkesini kaç paraya satar?"

Şeyhin milletvekilliği TBMM tarafından düşürülür.

***

İstanbul’un işgal günleri, yabancı generaller Pera Palas Salonu’nda oturmaktadır.Mustafa Kemal dikkatlerini çeker. Kim olduğunu sorarlar. Mustafa Kemal denir. Onlar için Mustafa Kemal Birinci Dünya Savaşı’nın en ünlü şahsiyetlerinden biridir. Yabancı dillerde yazılan kitaplarda adını duymuşlardır. Kendisine haber göndererek masalarına davet ederler. Mustafa Kemal’in cevabı hazırdır;“Burada ev sahibi olan biziz. Kendileri misafirdirler. Onların bu masaya gelmeleri gerekir.”

Atatürk’ü anlatmaya yeter mi?

Böyle lider yüzlerce yıldır görülmemiştir.

***

Lozan Antlaşması yarın 95 yaşına giriyor. Tarih yazan lider Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’ta ne demişti...

“Saygıdeğer Efendiler; Bu antlaşma, Türk milletine karşı, yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sévres Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın sonuçsuz kaldığını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasi zafer eseridir!”

Kutlu olsun.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres