SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
Can ve cüzdan derdi!
Antalya Ekspres

Köşe yazarımız, benim bin yıllık arkadaşım gazeteci Simru Silahtaroğlu, sokağın nabzını tutan, işsizin, yoksulun, köylünün, emeklinin, esnafın derdini köşesine taşıyan, bir haber ve röportaj ustasıdır. Olaylara hem insan, hem gazeteci hem de kadın içgüdüleriyle yaklaşan ve gerçeği bir demet çiçek gibi sunan, cesaret bardağı hep dolu, yürekli bir gazetecidir. Onun yazdıkları herkes için bir referans olmalıdır. Ben de bu referanstan yola çıkarak daha önce hiç bakmadığım, sormadığım çarşı pazar fiyatlarını araştırmaya çıktım.

Ben de sokağa çıkan, pazara giden, markete giren, esnaf ziyaretleri yapan bir adamım. Daha önceleri hiç fiyatlara bakmazdım ama bu kez baktım, hem de gözlüklerimi takarak. Hani öyle pembe gözlük değil, kara çerçeveli gözlük.

Dolaştığım markette süt 7,5 lira olmuş. Geçen ay neydi diye sordum, 5,5 lira dedi çocuk. Merak ettim, ne zaman zam geldi diye sordum. Ocak ayı başında fabrikalar (Ortak karar almışlar gibi!) süte yüzde 25 zam yapmışlar. Yumurtanın adedi 1,5 liraya çıkmış. Bir ay önce 10 adedi 10 liraymış, şimdi 15 lira.

Süt ve süt ürünleri satan peynircime gittim. Tulum peyniri Aralık ayında 45 liraymış, Ocak ayı başından itibaren yüzde 25 zam görmüş. Bergama tulumu 40 liradan 65 liraya çıkmış. Yumurta yüzde 50 zamlanmış. Tereyağı 45 liraymış, 85 lira olmuş. Adam öyle dertliydi ki. Neden mi? Bu ürünlere yüzde 50 zam gelmiş. Zeytinyağı geçen yıl 15 liraymış, bir yıl yüksele yüksele 50 liraya çıkmış.

Gelelim pazara. Ermenek pazarına yakın oturuyoruz. Üretici pazarıdır burası. Sivribiber 12 lira, soğan 3 lira, patates 3 lira. Ispanak 6, pırasa 6, tatlı kabak 5 lira. Domates, 5 liradan 15 liraya her cinsin fiyatı ayrı. Haydi diyelim market çalışanı konuşamaz, yorum yapamaz, o sadece zam oranlarını size fısıldar. Esnaf ve pazarcı öyle değil. Konuştukça öğreniyorsunuz. Üretim azalmış, nedeni ise girdi maliyetlerinin yükselmesi. Gübresi, ilacı, işçiliği derken pazarda fiyatlar son bir yılda yüzde 100 artmış.

Neden bu rakamları verdim? Enflasyonun yüzde 14 olarak açıklandığı ülkede, çarşı pazar fiyatlarının hiç de öyle olmadığını anlatmak için.

Yüzde 14 enflasyona bakarak, emekliye, memura, işçiye yapılacak maaş artışının hiç de öyle yüzde 7-8 olamayacağını paylaşmak için.

Devam edeyim;

Torun tombalak yaşıyoruz. Oturmadığımız, kiraya da vermediğimiz 2 oda bir salon evimiz var. Ara sıra gider havalandırırız. Geçen yıl aylık ortalama elektrik faturamız 35-40 lira gelirdi. Posta kutusuna sıkıştırılmış elektrik faturasına baktım. Elektrik olmuş 75 lira! Evde yaşamayız, ara sıra gideriz dedim ama elektriği açmaz, doğal gazı çalıştırmayız, bu neyin faturası?

Yani demem o ki, Covid/19 nedeniyle can derdine düşen halkımız bir de cüzdan derdine düşmüştür. Yoksulluk, işsizlik ve geçim derdi dibe vurmuştur. Umut aşılayan yazılar yazan bendeniz de artık cesaret bardağımı dolu tutmada zorlanıyorum.

Sonumuz hayırlı olur inşallah.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres