SON HABERLER :
Manavgat Belediyesi voleybol takımı kuracak Antalya-Konya karayolu araç trafiğine açıldı Soğuk havaya aldırmadan denize girdiler Kerziban Keskin'in cinayet şüphelileri adliyeye çıkartıldı Test kitleri yaygınlaşsın
Çocuk hakkı!
Antalya Ekspres

20 Kasım 1989 Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin imzalandığı tarihtir. Her 20 Kasım’da, dünyada Çocuk Hakları Günü kutlanır. Konuşmalar yapılır, söylevler çekilir. Peki, nedir çocuk hakları? Eğitim hakkı, istismar ve ihmalden korunma hakkı, çocuk işçi olarak çalışmama hakkı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi tüm belediyelere örnek olmasını dilediğim bir çalışmaya imza attı. 20 Kasım’dan itibaren kent içinde seyahat edecek olan çocuklar ulaşım araçlarında rahatça oturabilecekleri çocuk koltuklarına kavuştu. Sosyal belediyecilik işte budur.

Çocuklarımızla ilgili ne haldeyiz bir araştırma yaptım. Örneğin, İnsan Hakları Derneği 2018 Raporuna göre, Türkiye’de son 10 yılda kayıtlara geçmiş 250 bin çocuk cinsel istismara uğramış. Türkiye’de toplan cinsel istismar suçlarının yüzde 46’sı çocuklara karşı işlenmiş. The Economist’in farklı bölgelerden topladığı verilerle oluşturduğu bir rapora göre, çocuğa cinsel istismarda Türkiye, ‘Çocuklar için en güvenilir ülkeler’ listesinde 60 ülke içinde 18’inci sırada yer alıyor.

Kayıtlı 720 bin çocuk işçi!

 

Çocuk işçiliği ile ilgili olarak devlet kuruluşu TÜİK’in bir raporu var. Çocuk çalıştırmak yasak ama rakam ortada! 2018 yılında Türkiye’de 5-17 yaş arasında 720 bin çocuk işçi varmış ve bu çocukların yüzde 45’i hizmet sektöründe istihdam ediliyormuş, geri kalanı da tarım ve sanayide. Bugün durum nedir bilemiyorum. TÜİK çocukların çalışma nedenlerine bakmış! İlk neden yüzde 60’ı ile evin geçimine yardımcı olmak. Bu yaş gurubu 5 ile 10 arasında değişiyor, ne acı değil mi? 5 yaşında bir çocuk anne babasına yardım için çalışıyor. Diğer nedenler ise iş öğrenmek, meslek sahibi olmak ve kendi ihtiyaçlarını karşılamak. Sokakta çalıştırılan çocuk sayısı ise bilinmiyor.

Yaklaşık bir yıl önce, soğukların ve yağmurların hüküm sürdüğü bir gün ayağı çıplak, saçı başı dağınık bir kız çocuğunun köy bakkalının kapısından içeri girerek tezgâha bir lira bırakıp bir yumurta istediğini görmüş ve o yoksulluğu yazmıştım. Sağ olsun Aksu Belediyesi basın danışmanı yazımı okumuş ve gerekli yardımı yapacaklarını söylemişti. Oysa denize atılacak milyonlarca denizyıldızından sadece biriydi o. Ya diğerleri?

Nazım Hikmet’in dizelerindeki gibi çocuklara hiç olmazsa bir günlüğüne dünyayı versek ne olurdu?

 

Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne

Allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar

Oynasınlar türküler söyleyerek yıldızların arasında

Dünyayı çocuklara verelim

Kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi

Hiç değilse bir günlüğüne doysunlar

Bir günlük de olsa öğrensin dünya arkadaşlığı

Çocuklar dünyayı alacak elimizden

Ölümsüz ağaçlar dikecekler

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found