SON HABERLER :
83 yaşındaki Ayşe Nine Korona savaşını kazandı Frtınanın bilançosu belli oldu Kemer de maske üretimi başladı Kepez sakinlerine steril maske Vali Karaloğlu: Antalya’da mücadelemiz devam ediyor
Çölde, kutupta, uzayda tarım!
Antalya Ekspres

Aşağıdaki sözleri her sanayici çerçeveletip duvarına asmalı.

"Dünyamızın karşı karşıya olduğu en büyük tehlike, Onu başkasının kurtaracağına inanmaktır. Daha iyi bir Dünya’ya, daha iyi bir geleceğe inanıyor, Dünyanın bizim için yaptığından daha fazlasını ona geri vermek için çalışıyoruz. Seçeneklerimizi ve sınırlarımızı zorlamak ve aşmak için, Yaşamın içine cesaretle dalıyoruz. Sürekli öğrenerek, kendini geliştirerek ve her anından zevk alarak, İnandığımız değerleri adım adım inşa ediyoruz. Başarıyı bütünün iyiliğinde arıyor, Bilinmeyene adım atmaktan korkmuyoruz. Hep yeni, daha iyi ve özgün olanı bulmak için araştırıyor, Öğrendiklerimizi, keşfettiklerimizi, tüm dünya ile paylaşıyoruz."

* * *

Antalya’da ülke sanayisi adına gurur verici işlere imza atan sanayicileri izlemekten büyük keyif alıyorum. Takibimde olan firmalardan biri de Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Cantek. Yukarıdaki sözler Cantek’e ait ve bu kuruluşun vizyonunu ortaya koyuyor. Geliştirdiği teknolojilerle bugün, yalnızca Türkiye’nin değil; dünyanın en çok güvendiği markalardan biri olmuş. Bir mühendislik harikası, Afrika’da 30’a yakın ülkede yaklaşık 15 bin projeye imza atmış, fabrika yapan fabrika. Son devrimi de çevreci bir yatırım olmuş. Hedefi, güneşsiz, topraksız, çok az su ile ve hiç ilaç ve gübre kullanmadan bitki yetiştiren fabrikalar kurmak. Bunu başarmış ve 3 yıllık bir çalışma ürünü olan fabrikayı bir yılda kurmuş. Tamamı Türk mühendisinin tasarımı, dizaynı, Türk ürünü malzemeler, asansör. Türkiye’de bir ilk ve Avrupa’nın en büyük bitki fabrikası olmuş. Fabrikanın tanıtımda bir gazeteci sordu. Çöllerde, kutuplarda kurulacak olan bu fabrika uzayda kurulabilir miydi? Cantek CEO’su Can Hakan Karaca yanıtladı, "Zaten şu an uzayda gibisiniz."

Tanıtım toplantısına ben de katıldım. İçeriye bakteri, böcek, ot, mazot gibi zararlı maddeler girmesin diye hijyen taramasından geçtik.

Yeşil yapraklı bitkilerle başlayan bu devrim, mantar, domates, biber, patlıcan ile devam edecek. Dünya nüfusunun yüzde 80’i gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. Gellirleri az ve sağlıklı, sabit fiyatlı ve sürekli ürüne ulaşmada zorlanıyor. Cantek’in kurduğu Farminova Plant Factory danışmanı Christine Zimmerman "Buğday, pirinç gibi çok tüketilen gıda maddeleri bu fabrikalarda üretilecek mi" sorusuna "Araştırılıyor, zor, zaman alacak ama olacak!" müjdesi verdi. Dikkatimi çeken bir nokta, bitki fabrikalarının tarım alanları üzerine kurulmayacak olması. Kentlerdeki boş alanlar, hangarlar bu fabrikalar için elverişli ortamlar.

Cantek Group Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca, hızla artan dünya nüfusunun sağlıklı, sürekli ve sabit fiyatlı ürünlere ihtiyaç duyduğunu ve grup olarak ciddi yatırımlar ve bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını, bunu da topluma karşı bir sorumluluk ve ödev olarak gördüklerini söyledi.

Cantek Farminova ile Türkiye’de topraksız tarım dönemi başlamıştır.

Sevdiğim söz;

Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar, fakat herkesin hırsını karşılamaya yetecek olanı değil. (Mahathma Gandhi)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres