SON HABERLER :
Alanyaspor-Denizlispor: 3-2 CHP Antalya İl Başkanı Bayar görevden alındı Antalya'da otelde korona virüs tedbirleri unutuldu      Ekipler kaçak avcılara göz açtırmıyor  Başkan Böcek aylar sonra ilk kez mecliste
Çürüme
Antalya Ekspres

Muktedir iktidarların tümü, ister sol, ister sağ, ister merkez, ister komünist, isterse faşist olsun, kendi çizgisinde yürüyen ya da hizaya gelen iş adamlarını zengin etmiş, şarkıcı ve türkücüleri baş tacı yapmış, sporcuları bile kendi taraftar kitlesinin önüne atmıştır. Örneğin İspanya’da kralcıların takımı Real Madrid, Katalanların takımı ise Barcelona’dır. Örnekleri çoğaltabiliriz. Bu iktidarların kendi dolandırıcıları da vardır.

Geçtiğimiz günlerde emekli bir hâkimin 300 bin lirasının dolandırıldığını, aynı günlerde kendisini hâkim diye tanıtan birinin de iş bulma vaadiyle onlarca kişiyi dolandırdığını okumuşsunuzdur. Baktığınızda fıkra gibi olan bu dolandırma olayları bana bir dönemin en büyük dolandırıcısını anımsattı. Fakat o günümüzün dolandırıcıları gibi organize olmaz, tek başına çalışırdı. Hiçbir egemen gücün yanında olmadı, yandaşlık gibi bir yeteneği de yoktu!

Osman Ziya Sülün desem kimse anımsamaz ama Sülün Osman desem benim yaşımdakiler mutlaka anımsar. Zaten niyetim bize değil, bizden çok sonrakilere bu kişiyi biraz da olsa anlatmak.

Dolandırıcılar Kralı Sülün Osman’ın ilk işi 1960’lı yıllarda İstanbul’da kiraladığı evin sahibini dolandırmak olmuş. Ev sahibi kurnaz ya, Sülün Osman ondan da kurnaz! ‘Taşı toprağı altındır’ diye İstanbul’a göç eden, hemen zengin olma hevesindeki insanlar Sülün Osman’ın tuzağına düşmüş. Onlara saat kulesi, müze, hatta İstanbul’un caddelerini satmış. Her işinde yakalanmış, kısa hapis cezaları almış, tövbeler etmiş, harama hiç el uzatmadığını söylemiş, ‘Ben, beni dolandırmak isteyenleri dolandırdım!’ demiş.

Sülün Osman’ın birçok kez yattığı cezaevinde mahkûmlara ‘Alın teri ile yaşamak!’ üzerine konferanslar çeken, Rahmetli Turgut Özal’a ‘Gelsin bana sorsun köprünün nasıl satılacağını ona göstereyim!’ diyen kişidir.

Aziz Nesin gibi dünya yazarına dava açan ilk kişilerden biridir Sülün Osman.

Aziz Nesin “Kazan Töreni” adlı kitabındaki bir öyküde kendisi için, “Sülün Osman Pırrr” dediği için onun hakkında “Manevi şahsiyetini rencide suçu işlemekten” dava açmıştı.

Hakkında yazanlara göre onun tek talihsizliği, döneminde bugünkü kadar yaygın ve etkili bir medya olmamasıydı. Zira o toplu dolandırıcılığa kalkışan biri değildi, ferdi çalışırdı! Gerçi buna dolandırıcılık da denmezdi. Kendisini akıllı sananları kandırmaktı. O bugünkü deyimle bir yurdum insanıydı. İçeri her girişinde “Uslandım” dese de hiç uslanmayanlardandı. Hiç olmazsa dolandırdığı kişiyi kısa süreliğine de olsa mutlu ediyordu.

Onun hakkında film çevrildi, kitap yazıldı. Günümüzdeki dolandırıcılarla kendisini kıyaslamaya kalksaydık her halde bize de dava açardı.

Sülün Osman iyi ki bu günleri görmedi.

Aramızdan ayrılalı 37 yıl olmuş.

O, kendisini uyanık zannedenleri dolandırırdı.

Yoksula dokunmazdı.

Bugünkü dolandırıcıların eli yoksulun cebinde.

***

Günün özlü sözleri
 “Cahilsin okur öğrenirsin, gerisin ilerlersin, adam yok yetiştirirsin, paran yok kazanırsın, her şeyin bir çaresi vardır fakat insan bozuldu mu bunun çaresi yoktur.” Ahmet Hamdi Tanpınar

“Bir ülkede namussuzluğun getirisi dürüstlüğün getirisinden daha fazla ise o ülke batar” Montesquieu

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found