SON HABERLER :
Başkan Uysal: Kapasite 2 katına çıktı Tek ve çift haneli tezgahlar birer hafta çalışacak 'Adınız cinayete karıştı' diyerek, yaşlı kadını dolandırdılar ASAT Nisan'da su sayaçlarını okumayacak Vali Karaloğlu’ndan "Milli Dayanışma Kampanyası"na destek
DÇM dönemi yaklaştı mı?
Antalya Ekspres

Avrupa’da yaklaşık 5 milyon Türk yaşıyor. Bunun 3 milyonu yaşadıklarıülkenin vatandaşlığına geçmiş durumda. Türklerin yüzde 45’i Almanya’da oturuyor. Almanya Türklerin anavatanı olmuş!

Yaşı küçük olan ya da yakın tarih okumayanlar için yazayım; ‘Acı vatan’dediğimiz Almanya 1962 yılında anne babalarımızın dişlerine kadar bakarak almıştı Türk işçilerini. Türkler yaklaşık 4 nesildir bu ülkede. Son nesil Türkçe değil Almanca konuşuyor. Havalimanlarında çok fazla Türk görürsünüz Alman’a benzemezler ama Türkçe konuşmaktan utanır gibiler, kendi ata toprağında! Çok büyük bir iş gücümüz yurtdışında.Avrupa ile işgücünde bu kadar içli dışlıyız.Bu ülkelerde yaşayan Türklerin kişi başı ortalama milli geliri ile dönmeyi bile düşünemeyecekleri Türkiye’de kişi başına düşen milli gelire dolar cinsinden bakalım:

Norveç: 98.000

İsveç: 65.000 
Danimarka: 64.000

Finlandiya: 52.000

Hollanda; 52.000

Avusturya: 50.500

Belçika: 47.000

İngiltere:46.500
Fransa:46.000

İtalya: 40.000
İspanya:37.000

Çek Cumhuriyeti:21.000

Litvanya:15.000

Polonya:14.000

Türkiye: 10.000

Avrupalı her ay hangi ülkeye gitsem kaygısında iken, Türk halkı ayın sonunu getirme derdindedir.Avrupa'nın turistleri farklı farklı memleketler gezerken biz çocuğumuzu okutabilmek için ikinci bir iş aramak derdindeyiz.Emeklilerimiz her ay acaba maaşından ne kesinti olacak derdinde iken, Avrupalı emekli bir haftalık maaşı ile Antalya’da bir ay krallar gibi tatil yapmaktadır. Avrupalı Türklerin durumu gayet iyi, dolar milyoneri Türklerin sayısı her geçen yıl artıyor. WealthInsight  adlı kuruluşun rakamlarına göre yurtdışındaki Türklerin 2013 yılındaki gelirleri toplamı 1,1 trilyon dolar.

Aklıma ne geldi?

’70 Cent’e muhtaç olduğumuz’ 1970’li yıllarda meşhur bir sistem getirdiler. O yıllarda ülkede dövizle işlem yapmak yasaktı. Döviz sıkıntı had safhadayken DÇM adlı sistemle (Dövize Çevrilir Mevduat) yurtdışında çalışan işçi, işadamı, yerleşiktüzel kişilere yurt içindeki yetkili bankalarda döviz hesabı açma hakkı verilmişti. Açılan hesaplardan, hesap sahibine dövizli işlem hakkı tanınıyordu. 1967 yılında, başta Almanya olmak üzere Avrupa’da çalışan işçilerimizin oradaki bankalarda düşük faizle tuttukları paralarını Türkiye’ye getirmeleri teşvik edildi. Hatta TC. Merkez Bankası ile 20 yerli banka arasında protokol imzalandı ve açılan DÇM hesaplarındaki dövizler Merkez Bankası’na devredildi. Merkez Bankası devlet adına kur garantisi verdi. Bu kur farkları da devlet bütçesinden ödendi.İşçisi, ithalatçısı aklınıza gelebilecek herkes hesap açmaya başladı. 70 Cent’e muhtaç olan Türkiye’ye 3,5 milyar dolar geldi. Bir yıl sonra bu DÇM’lerin ödemesi gelip çattı. Enflasyondaki artış nedeniyle Hazine’ye yük olan bu geri ödemeler devlet borcu olarak ancak 1981’de bitirildi.

Acaba! DÇM dönemi geri mi geldi diye düşünmeden edemiyorum.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres