SON HABERLER :
Zeytinköylülere özel Anne ve Çocuk Günü Prof. Dr. Havva İşkan Işık'ın vinçli bilim aşkı Elektrik mühendisi, serasında ’Çuval’la para kazanıyor Antalya birincisi Yeşilbayır İMKB Simena Antik Kenti’nde genel temizlik zamanı
Dostların arasında Güneşin sofrasında
Antalya Ekspres

Onu terörün kudurduğu 1970’li yılların ortasında İzmir’in Kültür sanatanıtı Elhamra Sineması’nda verdiği konserde ilk kez izleme dinleme fırsatım olmuştu. Gençtik, sosyalisttik. O değerleri okuyor, öğreniyorduk. O da bizlerle aynı düşüncedeydi, bizim sanatçımızdı. 1 Mayıs İşçi Marşı’nı söylerken 2 katlı sinema salonunu dolduran yaklaşık 2 bin kişi ona eşlik etmişti.O günün finalini “Dostların Arasındayız/Güneşin Sofrasındayız” şarkısı ile yapmıştı. Geçtiğimiz ay kutladığı 50’nci Sanat yılının final şarkısı yine o olmuş; Dostların arasında/Güneşin sofrasında...

Geçtiğimiz ay 50’nci sanat yılını kutlayan Timur Selçuk’la 40 yıllık dostu, bizim de dostumuz gazeteci bilim adamı Prof. Dr. Erkan Sevinç güzel bir röportaj yapmış. Röportajına “İspanyol Meyhanesi’ni bilmeyen var mı ülkemizde sanmıyorum. Ya bu şarkının yaratıcısını? Onu da sanmıyorum”diye başlayan gazeteci Erkan Sevinç, Timur Selçuk’un sanat heybesinde sadece ünlü şairlerin şiirlerinden yaptığı besteler değil, tiyatro müzikleri, bale müzikleri,film ve dizimüzikleri olduğunu hatırlatmış.

O muhteşem 50’nci yıl gecesinde neler yaşanmış?Büyük feyz aldığı, Türk Müziği’nin unutulmaz ismi babası Münir Nurettin Selçuk’un ‘Aziz İstanbul’ adlı şarkısını seslendiren Timur Selçuk’a kızı Mercan Selçuksema gösterisi ile eşlik etmiş.‘İspanyol Meyhanesi’ ve ‘Bir Tatlı Huzur’ şarkısından sonra Timur Selçuk izleyicilerin alkışlarla katıldığı  ‘Güneşin Sofrasında’adlı türkü ile konserin finalini yapmış. Konserden ağlayarak çıkanlar olmuş.

Konserden bir gün sonra buluşan iki eski dostun yaptığı söyleşiden bazı alıntılar yaptım. Timur Selçuk’un yetiştirdiği yüzlerce öğrenciden bugün birçoğu zirvede, onları dinliyoruz. Sanatçının yazdığı, söylediği şarkılar dillerde. Gazeteci Erkan Sevinç usta sanatçıya sormuş,

“Bu işin sırrı nedir?”...“Kendimi geliştirmeye devam herhalde.Babam Münir Nurettin Selçuk’tan aldığım ilham, annem ŞehimeErton’un sanatın sağlıklı devamı konusundaki öğüdü. Müzikle, sanatla iç içe yaşam.İnsanlar beni, şarkılarımı beğenmese de, siyasi görüşüm hoşlarına gitmese de, “Bu adam dürüst ve namuslu bir insandır. Dolayısıyla kültürümüzün bir parçasıdır, o bizim için önemlidir, değerlidir” derler. Bunu düşündürebilmek çok önemlidir. Popüler olduğun zaman şarkını dinlerler, sonra unuturlar. Bende öyle olmadı çok şükür. İyi ki Fransa’dan dönmüş müziğe soyunmuşum.”

Erkan Sevinç çok soru sormuş sanatçıya. En beğendiğim, hepimizin büyük ders çıkarması gereken bir soruya verdiği yanıt şu olmuş sanatçının;“Dürüstlük ve ahlak senin için çok önemli kavramlar”...  “Evet haklısın. Fakat asıl önemlisi, bu coğrafyada bizim tek bir etnik veya tek bir dini kimliği en tepeye koymamızın yanlış olmasıdır. Çünkü bu tercih bizim coğrafyamızda bütün dengeleri bozar. Bizim burada en tepeye koyacağımız tek değer, 'ahlaklı yurttaş’ olmalıdır. Kimdir o? Üreten, paylaşan, zulme sessiz kalmayan ve zalime boyun eğmeyen kişi ‘ahlaklı yurttaş’tır. Diğer bütün kimlikler bunun altındadır. İster solcu ister sağcı olsunlar. İster inansın ister inanmasın ister beş vakit namaz kılsın veya kılmasın, yeter ki ‘ahlaklı yurttaş’ olsun. Piyanonun her sesi için üç teli vardır. Akortör tek ses için o üç teli akort eder. Her insanın doğru ses vermesi için de üç teli vardır. Bunlar, aile, eğitim ve doğuştan getirdiği özelliklerdir. Bunlar doğru akort edilmelidir.”

Timur Selçuk 50’nci yıl konserlerini Ankara ve İzmir’e taşıyacakmış

Antalyalılar da bu usta sanatçıyı bağrına basacaktır eminim.

Ne dersin Erkan hoca?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres