SON HABERLER :
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Şehit polis gözyaşlarıyla uğurlandı Başkan Böcek'in klinik seyri stabil Kent Araştırmaları Merkezi tarihi binaya geçecek Enduro heyecanı başlıyor
Ekonomi savaşları sürerken!
Antalya Ekspres

Bütün dünya ABD sermayesi ile Çin devleti arasında devam eden sıcak ekonomi savaşını izliyor. Amerika yapıyor, Çin kopyalıyor ve satıyor. 1,5 milyar Çinlinin gözü Amerika’nın ne yaptığında. Milyarlarca dolarlık Ar-Ge çalışmaları, inovasyon, endüstride 4.0’lar gibi ekonomi enstrümanları ile bu konularda dünyanın tek lideri Amerika, Çin’le baş edemiyor. Her yer Çin ürünü. Bir de Çin’in elindeki 10 trilyon dolarlık Amerikan tahvilini eklersek, Çin ekonomisi, dünya ekonomisi için nükleer faciadan daha tehlikeli.

Bankacı bir arkadaşla konuşuyorum, diyor ki; “Amerika, parasını değerlendirmek için çalışırken, Çin, parası Yuan’ı gittikçe değersizleştiriyor! Çok ilginç değil mi? Dolar, Euro, Sterlin gibi paraların geçerliliği kalmayacak. Dünya ekonomisi, Bitcoin ve Kripto paraların geçerli olacağı yeni bir para birimine doğru gidiyor.”

Biz ne yapmalıyız?

‘Dünya yapar, biz bakarız’ dönemi bitti. Türkiye’nin de bu ekonomi savaşının dışında kalması beklenmemeli. AR-GE gibi, Endüstride 4.0 gibi enstrümanları çok iyi kullanmalıyız. Halen binde 3 olan Türkiye’deki ortalama Ar-Ge yatırımlarını artık yüzde 4-5’lere çıkarmalıyız. Sanayinin gelişmesi için Endüstri 4.0 çok önemli. Bakın neden önemli?

Eğitim konusu bu işin en yumuşak karnı. 60’lı yaşlarda olanlar istirahate çekildi. Bu kuşaktan korkulacak bir şey yok. Yeni işe başlayan jenerasyon varoşlarda bile akıllı telefonlarla büyüdüğü için onlarda da sorun yok. Sorun şu anda otuzlu yaşlarında olup da önümüzdeki yirmi yılda bu değişimden etkilenecek mavi yakalılarda. Eğer bu mavi yakalıları doğru eğitebilirsek yani kas gücünden akıl gücüne geçmelerini sağlayabilirsek bu işin üstesinden geliriz. Buna inanıyorum.

Endüstri 4.0’a çok dikkatli yaklaşmak gerekiyor! İlk bakışta şunu söylemeliyim; Daha fazla vasıfsız işçiden daha fazla nitelikli elemana geçiş olduğunu görmemiz lazım. Nitelik kazandıracak eğitimlere de bir an önce ağırlık vermek gerekiyor. Bunu da sadece eğitim kurumlarından beklemek yanlış olacak. Organize sanayi bölgeleri, ATSO gibi kuruluşlar da eğitime destek olmalı.

Şüphesiz kazanan Antalya sanayii olacak.

Antalya kazanacak.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres