SON HABERLER :
Antalya'da pazar yerlerinde sosyal mesafeli cuma namazı hazırlığı  Konyaaltı Sahili'nde 'yeni düzen' Hareketsizliğiniz obezite nedeni Melanom riskini göz ardı etmeyin Koronavirüste son 24 saat
Erdal İnönü ile anılar
Antalya Ekspres

Geçtiğimiz gün 93’üncü doğum yıldönümüydü. Bir Fransız sözüdür;Adam var, adamcık var... İşte o, bu kalıba giriyordu.Nitelikleri ile bir değer.Erdal İnönü.

Onu mesleğim gereği yakından tanıma fırsatım oldu.Seçim otobüsünde olmak büyük bir şanstı bizler için. Sesini ve hareketlerini taklit eden bir arkadaşımız vardı.Türk Haberler Ajansı foto muhabiri Tayfun Sinan Hepgence.

12 Eylül 1980 darbesi sonrası Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nde (DGM) yargılanan gençlerin davalarını takip ederdi. Son görevi, duvarlara yazı yazdıkları için müebbetle yargılanan Manisalı Gençler davasını izlemekti. Sonra mesleği bıraktı. Hep acı ve hüzün fotoğrafları çekti, işi buydu.

Yıl galiba 1986, İnönü SHP lideri. İşte o arkadaş, Erdal İnönü’yü miting yapacağı alana taşıyan otobüsün içindeki tuvalete kilitlemişti. Epey uğraş verip kapıyı açamayan rahmetli Erdal İnönü sonunda kan ter içinde tuvaletten dışarı çıkmış,bizler bu kötü şakayı kimin yaptığını sormasını beklerken, o gayet sakin şöyle demişti: “Alandakileri fazla bekletmedik değil mi?”

 

Birkaç anı...

Sinemada film izleyen bir politikacı idi. Sinema çıkışında kendisini yakalayan bir gazeteci sorar: 

- Sayın İnönü, sizi bu sıralar sinema salonlarında göremiyoruz pek? 

- Tabii göremezsinizder

-Sinema salonları karanlık oluyor. 

Siyaseti Ti’ye alırdı...

Seçmenlerden biri seçim otobüsünün önüne atılır ve Erdal İnönü’ye hitaben "Ölürüm yoluna" diye haykırır. Erdal İnönü’den cevap: “Dur, ölme. Bir oy bir oydur.” 

Taksiye binerdi!

Şoför, "Sen ne kadar Erdal İnönü'ye benziyorsun" demiş. 
"O, benim" diye cevap vermiş İnönü.

Şaşırmış taksi şoförü. "Yahu" demiş, "Birisi daha var. Harbiye'nin oralarda dolaşıyor. O da aynı Erdal İnönü". Bunun üzerine Erdal İnönü, espriyi patlatmış: "O da benim."

SHP genel başkanlığı dönemimde diğer sol parti liderleri ve bürokratlarla bir restorana gider. Garsonun "Birşey almak ister misiniz, efendim" sorusu üzerine "Teşekkürler biz birbirimizi yiyeceğiz" yanıtını verir. 

Siyasete neden girmiş?

Erdal İnönü’ye bir gün, hiç sıcak bakmadığı siyasete yıllar sonra neden girdiğini sorarlar.

Yanıt müthiştir:“Ülkemi benden daha kötüleri yönetmesin diye!”

O da sigara düşmanıydı ama!

Parti Meclisi toplantılarında sigaradan dumanaltı olmaktan fena halde rahatsızdır.

Bir Parti Meclisi toplantısında ilk sözü, “Bundan böyle bu toplantılarımızda sigara içilmeyecek”, olunca arka sıralardan bir üye; “Bu kararınızı oylamaya sunsak efendim” diye itiraz etmeye kalkışınca cevabı aldı: “Antidemokratik kararlarda oylama olmaz!”

Siyaseti beceremiyor mu?

Gazeteci:Sizin için Norveç’te başbakan olabilir, diyorlar.

İnönü’nün cevabı:Çok teşekkür ederim. Bu herhalde, ‘Türkiye’de bu işleri beceremiyorsun’ demenin kibarcası oluyor!

Masaya yumruğu vurduktan sonra?

Bir miting öncesimilletvekili, İnönü’ye der ki:Sayın Genel Başkanım siz iyi konuşamıyorsunuz, bakın Özal’a esip gürlüyor.” İnönü “Peki ne yapacağım” der. Milletvekili cevap verir: “Konuşurken masaya yumruğunuzu vuracaksınız, biz şöyle partiyiz, şöyle yaparız, böyle yaparız” diye kükreyeceksiniz.

İnönü kürsüye çıkar, yumruğunu masaya vurmaz ve şöyle der:
- Biz öyle bir partiyiz ki, adamı!

Burada kesilir ve şöyle devam eder:

- Devamını bu arkadaş söyleyecek.

Sevgi saygı ve rahmetle anıyorum.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres