SON HABERLER :
Otogar Kavşağı'nda tünel çalışması Görme engelliden nafaka için 'nikah tuzağı' iddiası Altın Portakal sinema tırı yolculuğuna başladı   Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı
Erdal İnönü ile
Antalya Ekspres

80’li 90’lı yıllarda sahadayız.

Erdal İnönü SHP lideridir.Seçim otobüsünde bir grup gazeteciyiz.

Bir arkadaşımız Erdal İnönü’yü miting yapacağı alana doğru yol alan otobüsün tuvaletine kilitler. Epey uğraş verip kapıyı açamayan Erdal İnönü sonunda kan ter içinde tuvaletten dışarı çıkar.Bizler bu kötü şakayı ona kimin yaptığını sormasını beklerken, o gayet sakin şöyle der; “Alandakileri fazla bekletmedik değil mi?”

Cumhuriyet dönemi siyasetinin en esprili liderlerindendi. O’nu vefatının 12’nci yıldönümünde espri yüklü sözleri ile, saygıyla anıyorum.

Sinema çıkışında kendisini yakalayan bir gazeteci sorar: 

- Sayın İnönü, sizi bu sıralar sinema salonlarında göremiyoruz pek? 

- Tabii göremezsiniz sinema salonları karanlık oluyor. 

***

Seçmenlerden biri seçim otobüsünün önüne atılır ve Erdal İnönü’ye hitaben

"Ölürüm yoluna" diye haykırır. 

Erdal İnönü’den cevap:

“Dur, ölme. Bir oy bir oydur.” 

***

Şoför, "Sen ne kadar Erdal İnönü'ye benziyorsun" demiş. "O benim" diye cevap vermiş İnönü. Şaşırmış taksi şoförü; "Yahu" demiş, "Birisi daha var. Harbiye'nin oralarda dolaşıyor. O da aynı Erdal İnönü".Bunun üzerine Erdal İnönü, espriyi patlatmış: "O da benim."

***

SHP Genel Başkanlığı döneminde diğer sol parti liderleri ve bürokratlarla bir restorana gider. Garsonun "Birşey almak ister misiniz efendim" sorusu üzerine "Teşekkürler biz birbirimizi yiyeceğiz" yanıtını verir. 

***

Erdal İnönü’ye bir gün, hiç sıcak bakmadığı siyasete yıllar sonra neden girdiğini sorarlar.

Yanıt müthiştir:“Ülkemi benden daha kötüleri yönetmesin diye!”

***

Parti Meclisi toplantılarında sigaradan dumanaltı olmaktan fena halde rahatsızdır. Bir Parti Meclisi toplantısında ilk sözü, “Bundan böyle bu toplantılarımızda sigara içilmeyecek” olunca arka sıralardan bir üye;Bu kararınızı oylamaya sunsak efendim” diye itiraz etmeye kalkışınca cevabı aldı: “Antidemokratik kararlarda oylama olmaz!”

***

Gazeteci:

- Sizin için Norveç’te başbakan olabilir diyorlar.
İnönü’nün cevabı:
- Çok teşekkür ederim. Bu herhalde, ‘Türkiye’de bu işleri beceremiyorsun’ demek oluyor.

***

Bir miting öncesimilletvekili, İnönü’ye der ki:Sayın Genel Başkanım siz iyi konuşamıyorsunuz, bakın Özal’a esip gürlüyor.”İnönü “Peki ne yapacağım” der. Milletvekili cevap verir:“Konuşurken masaya yumruğunuzu vuracaksınız, biz şöyle partiyiz, şöyle yaparız, böyle yaparız, diye kükreyeceksiniz.İnönü kürsüye çıkar, yumruğunu masaya vurmaz, vuramaz... “Biz öyle bir partiyiz ki, adamı!”der, devamını getiremez.O milletvekilini işaret eder; “Devamını bu arkadaş söyleyecek.”

* * *

Dün ölüm yıldönümüydü.

Masaya yumruğunu vurmadı.

Ya vursaydı?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres