SON HABERLER :
İttifaklar şekilleniyor Fiyat farklılığı sistemle çözülür Kepez’in Alışveriş Festivali başlıyor Kepez’de 60 mahallede 10 bin kişiye göz taraması Başkan Uysal’ın konuğu ATAV
Eskiler
Antalya Ekspres

Belli bir yaşı geçtikten sonra insan, “Nerede o eski günler!” demeye başlıyor. Ben eskiden neler hatırlıyorum? Mesela babamızın gömlek yakaları ile bizim ilkokulda taktığımız beyaz okul yakaları kolalanırdı! Bu kola ve ütü işi de hep pazar akşamları yapılırdı. Ütü odası sıcacık olurdu.Ütü kolasını yeniler bilmez. Yakayı sertleştiren kimyasal bir bileşiktir. Mavi bir kutuda bakkallarda satılırdı. Okullarda siyah önlük ve beyaz yaka kalkınca zannederim kola da üretilmiyordur artık.xx

Pazar günleri yıkanırdık genelde! 7 kardeştik. 1960’larda Uğur ve Nida daha doğmamıştı. Biz 5 kardeş yıkanma sıramızı beklerdik. Su tenekede kaynatılır, mis kokulu yeşil sabunla kafamız, beyaz sabunla vücudumuz yıkanırdı. Beni babam, kızları annemiz yıkardı. Mis kokulu bembeyaz temiz çamaşırlar giyerdik. Bu da pazar günü ritüelimizdi.

Sinemalarda oynayacak filmler, sokak sokak dolaşan arabalardan bağırarak duyurulur, reklamı yapılırdı. ‘Mendilini al da gel’ diyerek ağlama garantisi verilirdi!

Sokaklarımızfesleğen kokardı. Gündüz“yoğurtçu, kalaycı, dondurmacı, eskici, bileyici”,gece de “bozacı” diye bağıran sokak satıcılarımız vardı.

Çerçilerimiz vardı. Büyük amcam 1962/64’lerdeAlmanya’ya dişlerine bakılarak!işçi olarak gitmeden önce İzmir Kadifekale, Ballıkuyu, Eşrefpaşa, Çimentepe semtlerinde çerçilik yapmıştı. Onu seyretmeyi çok severdim. Bir eşeğin iki yanına uzun iki camlı dolap yüklerdi.Bu dolaplarda iğneden ipliğe düğmeye ne ararsanız bulabilirdiniz. Bu meslek Anadolu’nun ücra köşelerinde hala devam ediyor.

Mesela, her evin en güzel yeri misafir odasıydı. Bugün de var öyle bir ayırım. O misafir odası hep kapalı ve soğuktur. Ancak kalabalık misafir geldi mi açılır ısıtılırdı. Misafirler gidince yeniden kapanırdı.Televizyonun ve telefonun üstündeki beyaz dantel örtü LCD televizyonlar çıkıp, telefonlar cebe girince kalktı ama gidin Anadolu’ya o dantel örtünün hala kullanıldığını görürsünüz.Tek eğlencemiz radyoydu. Radyo Tiyatrosu’nda ‘ertesi yarın’ı beklerdik. Kerim Afşar, Tomris Oğuzalp, ses Ertuğrul İmer diye okurdu spiker. Mesela hafif batı müziğini bana sevdiren TRT İzmir Radyosu’ndan Akın Ajlan Aksel’dir. TomJones, John Holiday, RitaPavone gibi dönemin ünlü yabancı şarkıcıların gazete vedergilerden resimlerini keser müzik defterimize yapıştırırdık.

Babam Sierra marka radyo almıştı eve bir de pikap. NatKingCole’un kadife sesi ile o pikap ve plak sayesinde tanışmıştım. Sonra Adamo’nun Tombe la Neige şarkısı ve diğerleri. sayesinde tüm klasikler ezberimize girmişti. Haluk Kurdoğlu, Semih Sergen ve Işık Yenersu’nun sesine âşıktık. Genellikle Kerim Afşar, Tomris Oğuzalp esas oğlan ve esas kız olurdu. 80’lere gelemediler.

İlkokulda aşı vardı, siyah önlük beyaz yakalı çocuklardık, aşı kuyruğuna girerdik.

Kimse kimseye soyunu sopunu sormazdı. Biz Giritliyiz derdik, gavur derlerdi, o gün de bugün olduğu gibi gavuruz yani! Mesela, kim Kürt bilmezdik. Allah rahmet eylesin teyzemin kocası Kadri eniştemin Kürt olduğunu bir düğünde halay başı gördükten sonra öğrenmiştim.

Dondurmamız 3 çeşitti, sütlü, çikolatalı ve limonlu. Eşeklerle satılırdı. Mayıs sonunda çıkar Temmuz’a kadar yememize izin verilmezdi.

Saklambaç, çelikçomak, istop, popüler oyunlarımızdı. İnci çiklet çiğner, çıngıraklı nohut yerdik. Sokakta oynarken en sevdiğimiz yiyecek, bir dilim taze ekmek üzerine sana yağı ve toz şekerdi. Ya da ev yapımı salçaydı.

Şimdiki gibi, yırtıldı at, yenisini giy çoraplar yoktu. Kadınların giydiği naylon çoraplar, çektirilmek için tuhafiyeciye götürülürdü. Üzüm gözlü halam 1960’lı yıllarda İzmir KemeraltıMantocular’da böyle bir dükkânda çalışır, maaşını getirir, annesine; babaanneme Giritli Hatice’ye verirdi. Eskiden hatırladıklarım çok, ama yerim dar.

Çocuklarımız da en az bizler gibi mutlu büyüsünler dilerim.

Ben bunları çok özlüyorum.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres