SON HABERLER :
Antalya'ya şehit ateşi düştü Toplu taşımada yolcu sınırlaması kaldırıldı İyileşen hasta sayısı 130 bine yaklaştı İlk uçağa su takı karşılaması Sürücüler bu kez süt ikramı için durduruldu
Evde kal, önlemini al!
Antalya Ekspres

İktidarın aldığı kararları ve valiliklere yüklediği görevleri eleştirmek bir şey ifade etmiyor artık. Söz uçar yazı kalır derler ama yazının da uçtuğu bir dönemden
geçiyoruz. Bunlarla uğraşmayı bıraktım ve Korona Virüsü ile mücadele sona erene kadar alınması gereken bilimsel tedbirleri en yetkili ağızlardan paylaşmayı bir görev bildim. İnsanlığı önlemler kurtarır, panik yok!

Doktor Erdal Duman’ın düşünce ve önerileri şöyle;
1. Virüs çok kırılgandır; onu koruyan tek şey ince bir dış yağ tabakasıdır. Bu yüzden herhangi bir sabun veya deterjan en iyi çözümdür, çünkü köpük yağı keser (çok fazla ovmalısınız). Yağ
tabakasını eriterek, protein molekülü kendi kendine dağılır ve parçalanır.
2. Isı yağı eritir; bu yüzden ellerinizi, kıyafetlerinizi ve her şeyi yıkamak için 25 derecenin üzerinde su kullanmak çok iyidir. Ek olarak, sıcak su daha fazla köpük yapar ve bu da daha da iyi etki yapar.
3. Alkol veya yüzde 65’in üzerinde alkol içeren herhangi bir karışım özellikle virüsün dış lipit tabakasını çözer.
4. Bir ölçü çamaşır suyu ve 5 ölçü su içeren herhangi bir karışım doğrudan proteini çözer, içeriden ayırır.
5. Oksijenli su, sabun, alkol ve klordan daha az etkilidir. Çünkü peroksit virüs proteinini çözer, ancak saf olarak kullanmanız gerekir ve cildinize zarar verir.
6. Virüs bakteri gibi bir organizma değildir; bakteri olmayan bir şeyi antibiyotiklerle öldüremezsiniz.
7. Kullanılmış veya kullanılmamış giysileri, çarşafları veya giysileri asla sallamayın. Gözenekli bir yüzeye yapıştırılmış olsa da 3 saat (kumaş ve gözenekli), 4
saat (bakır, doğal antiseptik olduğu için) ve ahşap, tüm nemi giderir ve izin vermez. soyulur ve parçalanır, 24 saat (karton), 42 saat (metal) ve 72 saat (plastik) kalabilir. Ancak sallarsanız veya tüy silgiler kullanırsanız, virüs molekülleri 3 saate kadar havada yüzer ve burnunuza yerleşebilir.
8. Virüs molekülleri dışarıdasoğukta çok kararlı kalırlar veya evlerde ve arabalarda klimalar gibi yapay olarak kalırlar. Ayrıca, kararlı kalmak için neme ve özellikle de karanlığa ihtiyaçları vardır.
Bu nedenle, kuru, sıcak ve parlak ortamlarda daha hızlı bozulacaktır.
9. UV ışığını içeren herhangi bir yüzey, cisim, virüs proteinini parçalamaktadır. Örneğin, bu şekilde bir maskeyi dezenfekte etmek ve yeniden kullanmak mükemmeldir. Dikkatli olun, UV Işığı ayrıca ciltteki kolajeni parçalar, sonunda kırışıklıklara ve cilt kanserine neden olur.
10. Virüs sağlıklı ciltlerden geçemez.
11. Sirke yararlı değildir çünkü koruyucu yağ tabakasını bozmaz.
12. En güçlü votka yüzde 40 alkol içerir. Virüsün çözülmesi için ise yüzde 65’e ihtiyacınız vardır.
13. Listerine yüzde 65 alkol içerir.
14. Alan ne kadar sınırlı olursa, virüsün konsantrasyonu o kadar fazla olabilir. Ne kadar açık veya doğal havalandırma olursa o kadar az olur.
15. Kilitler, anahtarlar, uzaktan kumanda, cep telefonu, saatler, tv, bilgisayarlar, masalar vb. dokunmadan önce ve sonra elleriniziyıkamak zorundasınız.
16. Elleriniz çok kuru olmamalı, onları nemlendirmelisiniz çünkü moleküller mikro çatlaklara gizlenebilir. Nemlendirici ne kadar kalın olursa o kadar iyidir.
17. Ayrıca virüsün gizlenmemesi için tırnaklarınızı kısa tutun.
Panik yok, evde kalmaya devam.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres