SON HABERLER :
BAYRAM HEDİYESİ 3-0 Binlerce Antalyalı dev bayrak ve meşalelerle yürüdü Kepez'de tarihi buluşma Sınav kaygısı ile baş edebilirsiniz Gözde sulanma ve apse varsa dikkat!
Ey cesaret!
Antalya Ekspres

Hep başka şeylere takılıyoruz, kendi hayatımızı yaşamıyoruz.

Sonra da “Hayatım boşa geçti!” diyoruz. “Keşke” şöyle olsaydı ya da olmasaydı diyoruz. Oysa “Keşke” yoktur; Yaptıklarımız ve yapmadıklarımız vardır. Onun için de cesaret gerekir. Ve cesaret Melih Cevdet Anday’ın ‘Sokağa Çıkıyorum’ adlı şiirindeki gibi olmalıdır;

“Sokağa bir diyalog gibi çıkıyorum/Umrunda değilim gecenin

GeceYarınki gecedir ve tanrıdır/Tanrının umrunda değilim.

Kimileyin seviyorum. (Sevmek kuşların

Bir an boş bıraktıkları ağaçtır)/Ve yalnızlığın kırmızı yapraklara

Çalan büyüsünü duyuyorum: Ey cesaret

Hep dolu tut bardağımı. Sevgi ve umut

Birdir, yalnızlık ve cesaret bir.”

Ve Rıfat Ilgaz “Aydın mısın” adlı şiirinde cesaret verir:

“Yollar kesilmiş alanlar sarılmış 
Tel örgüler çevirmiş yöreni 
Fırıl fırıl alıcı kuşlar tepende 
Benden geçti mi demek istiyorsun 
Aç iki kolunu iki yanına 
Korkuluk ol”

Cesaret Ahmed Arif’in Anadolu şiirindedir;

“Öyle yıkma kendini /Öyle mahzun, öyle garip…
Nerede olursan ol / İçerde, dışarda, derste, sırada,
Yürü üstüneüstüne/ Tükür yüzüne celladın,
Fırsatçının, fesatçının, hayının…
Dayan kitap ile/ Dayan iş ile.
Tırnak ile, diş ile / Umut ile, sevda ile, düş ile
Dayan rüsva etme beni.”

CUMA NEŞESİ

(Bu fıkranın dönem, kişi ve kuruluşlarla alakası yoktur!)

Başbakanın biri “Şu Bitmeyen Senfoni niye yıllardır bitmiyor kardeşim” diye merak etmiş ve “Bak bakayımşu işe!” diyerek Kültür Bakanı’na talimat vermiş. Kültür Bakanı bizzat yerinde incelemiş. Raporunu sunmuş;

“Altı tane obuacı var 40 yılda bir zortluyorlar, sonra boş boş oturuyorlar.Bunların işten atılması lazımdır. Şef denilen adamı suçüstü yakaladım bir şey çalmıyor.Beni görünce değnekle havada ıslık çalmaya başladı. Sanki çocuk kandırıyor. Kimin torpiliyle işe sokulduğunu araştırıyorum. Piyanocuyu takdir ettim. Plaket verdim. Hem bir kişi hem de masraf olmasın diye sandalyede bile oturmuyor, tabureyle idare ediyor. 18 tane kemancı saydım. Hepsi aynı hareketi yapıyor. Lüzumsuz israf, bence iki tanesi yeter. Sordum soruşturdum 16’lık notalarla çalıyorlarmış. 8’lik neyimize yetmiyor. Ben denettim bir fark göremedim, gayet güzel oluyor. 16’lık çalanlara haybeden maaş ödemenin manası yok. Asgari ücretliler aynı işi görür. Kemanın büyüğünü çalanlar gıy gıy sürtüyor. Sonra onlar duruyor üfleyenler vortvort aynısını tekrarlıyor. Hâlbukihepsi aynı anda çalsa 2 saatlik konser 1 saate iner. Böylece hem bilet fiyatları yarı yarıya ucuzlar hem de salonda elektrik tasarrufu sağlanmış olur. Bestekarı maalesef lakayt bir adamdır. Kendi konserine bile gelmemiş. Tensip buyurursanız gerekli kaydırmaları yapıp Bitmeyen Senfoni’yi seçime kadar bitiririz. Arz ederim.”

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres