SON HABERLER :
Alanya'da eski limanda göçme yaşandı Büyükşehir karla kapanan yolları açıyor Manavgat Belediyesi voleybol takımı kuracak Antalya-Konya karayolu araç trafiğine açıldı Soğuk havaya aldırmadan denize girdiler
Gelecek kırmızı ışıkta mı?
Antalya Ekspres

Çoğu kavşakta kırmızı ışıkta ülkesinden kaçmış bir kadının kucağında bebek, elinde ‘Açız’ yazan bir kâğıt parçası. Hani neredeyse her kavşakta, dört yol ağzında bu böyle. Her trafik lambasının altında bir veya birkaç tanesine rastlarsınız. Tüm ülkede manzara şudur;

Gelecek, kırmızı ışıkta! Birileri beşiği tıngır mıngır salladıkça, o çocuklar için kırmızı ışık hep yanacak. Bizler de uzatılan o mendillerle gözyaşlarımızı silmeye devam edeceğiz. Onlara birileri yeşil ışığı yakıp yol göstermedikçe o ışık hep kırmızı yanacak.

Modern sosyolojinin öncülerinden İbn Haldun 1300’lerde söylemiş. “Coğrafya kaderdir!” 

500 yıl sonra da dünya fatihi Napolyon eklemiş:

“Ülkelerin kaderini coğrafyalar belirler!”

Çok doğru saptamalar!

Dünya coğrafyasına bakarsanız,  kuzeyde her zaman ilim, bilim, sanat, zenginlik ve refah, güneyde açlık, bilgisizlik, yoksulluk ve savaşlar olmuştur. Kuzeyde hiç yoksul ülke biliyor muyuz?

Son birkaç yıldır güneyden kuzeye doğru göç başlamıştır. Bıçak kemiğe dayanmış, açlık, yoksulluk başkaldırmıştır. Refahı kuzeyde arayan milyarların göç yollarında ölümü göze alıp her yolu denediklerinin farkındasınızdır. Dünyanın başındaki en büyük dert bugün için budur; Yoksulluk.

“Ne yapalım, bölgemiz sıkıntılı”, ya da “Baksana çevremiz yoksul dolu” kaderciliğinin bittiği bir dönemden geçiyoruz.

O zaman ne yapmak gerekiyor?

Coğrafyalar ülkelerin kaderini belirliyor ancak ülkeler de o kaderi değiştirebilecek güce sahip olmalı.

Örneğin, en büyük dış göç alan Türkiye, acaba bu coğrafyada kaderini değiştirmek istediği için mi bu kadar sıkıntılı?

Bunu doğru mu yapıyor, doğru yapıyor da yolu mu yanlış?

Amerika ve Avrupa’nın, Türkiye’ye “Kontrol altında tutulması gereken ülke” muamelesi yaptığını biliyoruz. Biz de etrafımızdaki ülkeler içinde taraf tutuyoruz. Tutmakla kalmıyor, her türlü yardıma ve özel işbirliğine giriyoruz. Yönetim anlayışı olarak, dışımızdaki sorunlara da iç işimiz gibi öncelik veriyoruz.

Bir güç ne kadar büyük olursa olsun, yalnızlaştıkça güçsüzleşir.” derler.

Mücadelemizde hangi ülkeler yanımızda?

Gelecek kırmızı ışıkta mı olmalı?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found