SON HABERLER :
Diş Hekimliği Fakültesi, mezunlarını verdi Çevreci Komşu Kart, sağlık hizmetinde de kullanılacak Kumluca Devlet Hastanesi, 2023 yılında hizmete açılacak Otomobille çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı Finikeliler, Cumhuriyet Meydanı’na kavuşuyor
Gerçeği söyleyememe çaresizliği
Antalya Ekspres

Bugün, bakıyorsunuz yalanlarla milyonlar ayaklanıyor, başka bir yalanla da uysal kedilere dönüyor. Gerçekler ilgi çekmiyor ne yazık ki!

Bulunduğumuz coğrafya, antik çağda kadınların da yönettiği bir uygarlıklar mozaiğidir desek abartmış olmayız.

İnsanlık tarihinin ilk kadın belediye başkanı Plancia Magna, Antalya Perge’lidir.

12 Ion kentinin en zengini Eryhtrai’nin ilk kadın kâhini (Geleceği bilme yeteneği olan kişi) Sybil, Ildırlı, Çeşmeli, İzmirlidir.

Yazının konusu, Kassandra da Troya savaşının kaderini bilen ama kimseyi ikna edemeyen bir kadın kâhindir. Kassandra hikâyesi mitolojide şöyle geçer;

Truva Kralı Priam’ın güzel kızı Kassandra’ya Tanrı Apollo âşık olur ve ona birlikte olma karşılığı geleceği görme gücü verir. Bu gücü elde eden Kassandra, daha sonra Apollo’nun iteğini reddeder. Apollo da kıza düşman olur. Kassandra’ya verdiği insanüstü gücü geri almamakla birlikte Kassandra’ya daha büyük bir ceza verir. Onun yeteneğini yok edecek bir çare bulur. Kassandra’nın söylediklerine kimse inanmayacaktır!

.Kassandra’nın en büyük kehaneti şüphesiz Troya Savaşı için söyledikleridir. Kentin bir kadın yüzünden felakete sürükleneceğini, Paris’in öldürüleceğini, Tahta At’ın içinde yaklaşan felaketi ve bu sona neden olacak her şeyi, herkese anlatmış fakat kimseyi ikna edememiştir.

Ödülü cezaya dönüşen bir kadındır Kassandra. Çok istediği ve sahip olduğu yetiye lanetler okuyan bir kadın.

Kassandra’nın kaderi, yaklaşmakta olan felaketleri haber vermek, fakat kimseyi inandıramamak, felaketi önleyememekti.

Onun bu trajik hikâyesi farklı disiplinlerde pek çok kişiye ilham olmuş, hakkında çeşitli yazılar kaleme alınmasına neden olmuştur.

Uzağı gören bilinçli bir insanın olaylar karşısında yaptığı tespitlerine ve uyarılarına karşılık sözlerinin dinlenmemesi ve uyarılarının dikkate alınmaması, ilerleyen zamanda öngördüğü şeylerin gerçek çıkması, çağımızda Kassandra’nın Çığlığı terimiyle de açıklanır.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found